Washington’dan Brexit sonrası için söz

ABD, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması halinde Birleşik Krallık ile serbest ticaret anlaşması imzalayacağını belirtti. Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Brexit sonrası elimizde kalemle kapınızda olacağız.” açıklamasında bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri, Brexit sürecinin sonlanmasının ardından, Birleşik Krallık’la serbest ticaret anlaşması imzalamak istediğini duyurdu. Açıklama, İngiliz mevkidaşı Dominic Raab’ın ABD’ye ziyareti esnasında, Mike Pompeo tarafından bizzat dile getirildi.

DW Türkçe’nin haberine göre, Pompeo, Raab'la birlikte düzenlediği basın toplantısında, AB'den ayrılma konusunda Birleşik Krallık'ın son kararına saygı duyacağını söyledi. İngiltere ile ticaret anlaşması imzalamak konusunda istekli olduklarını da dile getiren Pompeo, "Birleşik Krallık'ın bağımsız seçimini destekliyoruz. Ancak Brexit gerçekleştiğinde, elimizde kalemle serbest ticaret anlaşması imzalamak için kapınızda olacağız" dedi.Pompeo, Raab'la birlikte düzenlediği basın toplantısında, AB'den ayrılma konusunda Birleşik Krallık'ın son kararına saygı duyacağını söyledi. İngiltere ile ticaret anlaşması imzalamak konusunda istekli olduklarını da dile getiren Pompeo, "Birleşik Krallık'ın bağımsız seçimini destekliyoruz. Ancak Brexit gerçekleştiğinde, elimizde kalemle serbest ticaret anlaşması imzalamak için kapınızda olacağız" dedi.

Raab da İngiltere'nin yeni Başbakanı Boris Johnson ve kabinesinin, Brüksel'le anlaşma sağlansa da sağlanmasa da AB'den ayrılma konusunda kararlı olduğunu söyledi. Raab, "31 Ekim'de AB'den ayrılmamızın ardından olabildiğince çabuk bir şekilde ABD ile yeni bir ticaret anlaşması sağlamak istiyoruz" dedi.

Hürmüz için teşekkür etti

Pompeo ayrıca Hürmüz Boğazı'nda seyrüsefer güvenliği için ABD'nin kuracağı deniz koalisyonuna Birleşik Krallık'ın katılma kararı almasından duydukları memnuniyeti dile getirdi. ABD Dışişleri Bakanı, Britanya'nın kararı "Anlamlı, etkin çok taraflılık adına bir zafer" değerlendirmesini yaptı. 

Birleşik Krallık, Pazartesi günü Hürmüz Boğazı'ndan geçen ticari gemilerin korunması için ABD'nin uluslararası deniz koalisyonu kurulması yönündeki teklifini kabul etmişti. İngiltere Savunma Bakanlığı, Kraliyet Donanmasına ait deniz araçlarının ABD Donanması ile birlikte ticari gemilere eşlik edeceğini duyurmuştu.

ABD'nin girişimine birçok Avrupa ülkesinden ise destek çıkmamıştı. Alman haber ajansı DPA, ABD'nin Basra Körfezi girişimine NATO müttefiklerinden destek bulamadığını duyurmuş, Almanya da olası bir koalisyona katılmayacağını açıklamıştı.