Washington’da ‘insan gübreleme’ merkezi açılıyor

Dünya’nın ilk insan gübreleme merkezi olarak bilinen Recompose, önümüzdeki yılın ilk yarısında ABD’nin Washington eyaletinde hizmet vermeye başlayacak. Merkezin amacı; cansız bedenleri uygulanan işlemler neticesinde toprağa dönüştürmek ve bu sayede doğal bir ayrıştırma gerçekleştirmek.

ABD’de ölüm sonrası cansız bedenlerin daha sağlıklı bir şekilde toprağa dönüştürülmesi üzerine garip bir merkezin açılış hazırlıkları başladı. Ölülerin hızla toprağa dönüştürüldüğü bir yöntemle cesetlerin imhasına izin veren ilk eyalet Washington oldu. Eyalet meclis üyelerinin yılın ilk çeyreğinde kabul ettiği tasarı eyaletin Demokrat Valisi Jay Inslee tarafından onaylanarak yasalaştı.

Bu yöntem özellikle cesetleri yakma yönetimine kıyasla daha çevreci bir alternatif olarak görülüyor. Bu yöntemin destekçilerine göre, 'insan gübreleme' mezar yeri sıkıntısı yaşanan bölgeler için de pratik bir seçenek olabilir.Gübreleme işlemi sonunda elde edilen toprak, hayatını kaybeden kişinin sevdiklerine teslim ediliyor ve bu toprakta bitki yetiştirilebiliyor.

Gelecek yılının ilk yarısında Washington eyaletinin Seattle şehrinde açılması beklenen bu tesis, insan ölümü ritüellerini doğa ile yeniden bağlamak ve geleneksel mezar seçeneklerine daha sürdürülebilir bir alternatif sunmak üzere tasarlandı.

Doğa dostu olarak tanımlanan bu yöntem sayesinde insan kalıntıları, yaklaşık yaklaşık bir ay içinde toprağa dönüştürecek ve bedenler, ölümden sonra yeni yaşamı beslemeye yardımcı olacak. Böylece bir tür “doğal organik azaltma” hizmeti sunulacak.

Son yıllarda daha çevreci ceset imha yöntemleri giderek popülerleşiyor. Geçen Mart ayında ölen ABD'li aktör Luke Perry'nin de biyolojik olarak çözünebilen bir "mantardan kefenle" gömüldüğü açıklanmıştı.

‘‘GÖMMEK YAKMAKTAN DAHA UCUZ’’

İşlemin destekçilerinden Washington Senatörü Jamie Pedersen, Independent gazetesine yaptığı açıklamada, bu yöntemlerin cesetlerin gömülmesi ve yakılmasından 2 bin dolar daha ucuz olduğunu söylüyor.

İNSAN GÜBRELEME NASIL GERÇEKLEŞİYOR?

İnsan gübreleme şirketinin uyguladığı yöntemde, cansız bedenler içi kaba yonca, odun yongası ve saz dolu tabut benzeri çelik bir yapıya yerleştiriliyor. Konteynerin kapağı belirli dönemlerde havalandırılmak şartıyla kapatılıyor ve 30 gün bekleniyor. Yapılan belirli işlemlerin ardından ceset bir ayın sonunda doğal yollarla çözünmüş oluyor ve sonunda iki el arabasını dolduracak miktarda toprağa dönüşüyor.

Gübreleme sonucunda elde edilen topraklar isteğe bağlı şekilde vefat eden kişilerin yakınlarına veriliyor ve bu toprakta bitki yetiştirilebiliyor. Durumu değerlendiren uzmanlara göre; İnsan bedeninin yeniden kullanım amacıyla gübrelenmesi, gömme ya da yakma işlemlerine göre daha doğal, güvenli ve sürdürülebilir bir seçenek sunuyor. İşlemin ayrıca karbon emisyonu ve arazi kullanımından da büyük tasarruf sağladığı belirtiliyor.

İSVEÇ’TE DE YASAL

Öte yandan insan gübreleme yönteminin İsveç'te de yasal olduğu biliniyor. İngiltere'de ise cesedin tabutsuz ya da doğada çözünebilen tabutlarla gömülmesi gibi "doğal imha" yöntemlerine izin veriliyor.

Dünya’nın ilk insan gübreleme merkezi olarak bilinen Recompose’ın resmi web sayfasında sürecin faydaları şu şekilde açıklanıyor: ‘‘İnsan kalıntılarını toprağa dönüştürerek atıkları minimize ediyoruz ve yeraltı suyunu mumyalama sıvısı ile kirletmekten kaçınıyoruz. Yakma, tabut üretimi, mezar taşı ve kefen üretiminden kaynaklanan CO2 emisyonlarını önlüyoruz.”