Wagner'in Ukrayna savaşındaki rolü değişti

İngiltere, Ukrayna’nın doğusundaki cephe hattının bazı bölümlerinde Wagner’in görevlendirilmiş olabileceğini öne sürdü.

İngiltere Savunma Bakanlığı, Ukrayna’daki savaşın son durumuna ilişkin istihbarat raporu yayınladı. Rusya’nın büyük bir asker sıkıntısı yaşadığı belirtilen raporda, Rus paralı asker grubu Wagner’in Ukrayna’nın doğusundaki cephe hattının belirli bölümlerinde görevlendirilmiş olabileceği ifade edildi.

Bakanlık tarafından sosyal medyada yapılan açıklamada, “Rus özel askeri şirketi (PMC) Wagner Grup, mart ayından bu yana Rus ordusuyla koordineli olarak Doğu Ukrayna'da faaliyet gösteriyor. Wagner'e muhtemelen normal ordu birimlerine benzer şekilde cephe hattının belirli bölümleri için sorumluluk verildi” ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu görevlendirmenin 2015 yılından bu yana Rusya’nın askeri faaliyetlerinde farklı görevlerde yer alan paralı asker grubu için önemli bir değişiklik olduğunu belirten İngiltere Savunma Bakanlığı, “Bu yeni entegrasyon seviyesi, Rus makamlarının uzun süredir devam eden Wagner ve Rus devleti arasındaki bağlantıları reddetme politikasını daha da baltalıyor. Wagner'in rolü muhtemelen değişti, çünkü Rus Savunma Bakanlığı büyük bir muharebe piyade kıtlığına sahip. Ancak Wagner kuvvetlerinin savaşın gidişatında önemli bir fark yaratmaya yetmesi pek olası değil” açıklamasında bulundu.