Wagner lideri Prigojin, Rusya’da 1917’dekine benzer bir devrim olabileceğini öne sürdü

Rus paralı asker grubu Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Rusya'daki 'elitlerin savaşı ciddiye almaması durumunda ülkede 1917 yılındakine benzer bir devrim olabileceğini' iddia etti.

Reuters'ın aktardığına göre; Rusya'da 'kargaşa tehlikesi' olduğunu söyleyen Yevgeniy Prigojin, 'Batı'nın savaştan yorulacağı ve Çin'in bir barış anlaşması için ara buluculuk yapacağı yönünde iyimser bir görüşün olduğunu ancak kendisinin bu yoruma hiç katılmadığını' söyledi.

Söz konusu 'iyimser görüşler'in aksine Ukrayna'nın Rusya'yı, Kırım'ı yasa dışı bir şekilde ilhak ettiği 2014 yılından önceki sınırlarına geri döndürmeyi amaçlayan bir karşı saldırı hazırlığında olduğunu söyleyen Yevgeniy Prigojin, Ukrayna'nın Bakhmut'un etrafını sarıp Kırım'a saldırmaya çalışacağını iddia etti.

Prigojin, "En olası görünen bu senaryo Rusya için iyi olmayacaktır; o yüzden şiddetli bir savaşa hazırlanmalıyız" ifadelerini kullandı.

Böyle bir durumda Rusya'yı kaybedeceklerini iddia eden Prigojin, "Sıkı yönetim ilan etmeliyiz" dedi. 

Prigojin, "Eğer sıradan Ruslar çocuklarını çinko tabutlarda geri almaya devam ederken elitlerin çocukları güneşte kalçalarını sallarsa Rusya iç savaş başlatan 1917 devrimlerine benzer bir kargaşa ile karşı karşıya kalır" değerlendirmesinde bulundu.

"Bu bölünme, 1917 yılındaki gibi bir devrimle bitebilir" ifadelerini kullanan Prigojin, "Önce askerler ayaklanır, sonra sevdikleri ayaklanır. Öldürülenlerin halihazırda on binlerce yakını var. Muhtemelen yüz binlerce daha olacak. Bunu önleyemeyiz" dedi. 

Rusya Savunma Bakanlığı ise Yevgeniy Prigojin'in bu açıklamalarına ilişkin soruları yanıtsız bıraktı.