Vücut sıcaklığımız giderek düşüyor!

Yıllardan beri sağlıklı bir insanın vücut sıcaklığı 37 derece olarak bilinmektedir. Yeni yapılan araştırmalara göre uzmanlar vücut sıcaklığımızın git gide normallerin altına düştüğünü iddia ediyorlar…

VÜCUT ISISI NEDİR? 

Vücutta meydana gelen ısı vücut ısısı olarak tarif edilir. Isı ayarlama merkezi beyinde hypotalamus bölgesindedir. Vücut ısısı, ısı üretimi ile ısı kaybı arasındaki dengenin sağlanmasıdır. Yiyeceklerin yanması ile ısı üretilir; kondüksiyon, konveksiyon, radyasyon ve evaporasyon (buharlaşma) yolu ile ısı kaydedilir.

111

Hemen hemen her canlının biyolojik sisteminde sorun yaşanmaması için ideal bir vücut ısısı bulunur. Kimi canlıların fiziksel özellikleri bu ısıyı muhafaza etmek ya da dengelemek üzere gelişmiştir. İnsanlarda ise bu sınır, yapılan bireysel ve bilimsel araştırmalara göre 37 derecedir.

211

Stanford Üniversitesi’nde sağlık bilimleri alanında çalışan Prof. Dr. Julie Parsonnet ve ekibi, insan vücudunun ideal sıcaklığı üzerine çalışmalar yürütüyor. Yaptıkları son bilimsel literatür taramasıyla oldukça ilginç sonuçlara ulaştılar.

Yapılan araştırmalar sonucunda git gide insanların vücut ısısının düşmesi yani soğuması. Sebebinin küresel ısınma mı yoksa başka bir etken mi henüz tam bilinmese de araştırmacıların bir kanısı olduğu ortada.

411