Koronavirüsü semptomsuz tespit eden çip geliştirildi

Pentagon'da görevli bilim insanları, koronavirüsü henüz semptomlar ortaya çıkmadan önce tespit edebilen bir çip geliştirdi. Peki, bu mikroçip virüsü nasıl önceden tespit edebiliyor? Vücudumuza çip mi takacaklar?

Bilim insanları ve araştırmacılar, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) pandemisine çare olabilecek buluşlar için adeta seferber oldu. Son olarak Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı (Pentagon) çatısı altındaki Savunma Ar-ge Projeleri Dairesi'nde (DARPA) görevli bilim insanları, çok konuşulacak bir buluşa imza attı. 

Bilim insanları, deri altına yerleştirerek koronavirüs enfeksiyonunu tespit edebilecek bir çip geliştirdi. Salgınla mücadele kapsamında geliştirilen bu mikroçip, deri altına yerleştiriliyor ve koronavirüs tespit edilmesi halinde uyarı veriyor.

Geliştirilen çip, ülkedeki CBS televizyonunda yayınlanan '60 Minutes' programında ilk kez görüntülendi. Pentagon’un araştırma projelerinde koronavirüsle mücadele çalışmalarına öncülük eden bulaşıcı hastalık doktoru olan emekli Albay Matt Hepburn, katıldığı programda mikroçipi göstererek tanıttı. 

SENSÖRLER KORONAVİRÜS SİNYALİ VERİYOR

Sensör sayesinde koronavirüs uyarısında bulunan bu minik mikroçip, yeşil jel bir yapıda görünüyor. Kimyasal reaksiyonlara tepki vererek virüsü tespit edebilen bu çip, koronavirüs ile mücadele konusunda bir hayli önemli bir gelişme olarak görülüyor. 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Hepburn, “Onu derinizin altına koyuyorsunuz, size vücudun içinde kimyasal reaksiyonlar olduğunu gösteriyor ve bu sinyal yarın semptom göstereceğiniz anlamına geliyor” açıklamasında bulundu.  

Ayrıca çipin uyarıda bulunmasından, yaklaşık bir gün sonra semptomların da ortaya çıkmaya başladığı kaydedildi. 

Bu gelişme pandemi başladığından yana dillendirilen 'vücudumuza mikroçip takacaklar' komplolarını kanıtlar nitelikte. Pentagon da karşılarına çıkabilecek bu türden söylemlerin farkında ki, mikroçipi tanıtır tanıtmaz belritilen ilk şey 'Pentagon her hareketinizi izlemekle ilgilenmiyor' olmuş. 

TEK BULUŞ ÇİP DEĞİL

DARPA'da görevli bilim insanlarının tek büyük keşfi bu değil. 'Pandemilerle sonsuza kadar vedalaşın' gibi oldukça iddialı bir sloganla tanıtılan bu mikroçipin yanısıra bir de koronavirüsü kandan temizlemenin bir yolu da keşfedilmiş. Diyaliz makinesine entegre edilen bir filtre ile gerçekleştirilen ilk denemelerde, koronavirüsün kandan temizlendiği ve kısa sürede de iyileşmenin gerçekleştiği tespit edilmiş. 

Ancak bu konuda henüz yalnızca bir denek ile çalışılmış. Haliyle kesin sonuçlar için henüz biraz erken fakat önümüzdeki haftalarda yeni gelişmelerin yaşanması bekleniyor.