Vucic: “Kosova’da tam bir cehennem yaşanabilir”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova’da Sırbistan plakalı araçlara yaptırım uygulanmaya başlanmasına tepki göstererek, “Tam bir cehennem yaşanabilir” ifadelerini kullandı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova’da yerel makamların Sırp plakalarını yasaklama planlarından geri adım atmamaları halinde durumun ‘gerçek cehenneme’ dönüşebileceğini ifade etti.

TV Prva’ya konuşan Sırbistan Cumhurbaşkanı, “Savaşı önlemek için her şeyi yapacağız, ama bu bize bağlı değil. Böyle bir durumda, Sırbistan, halkının yanında olacak, Sırplar da evlerini savunacak” ifadelerini kullandı.

Vucic, “(Kosova Başbakanı Albin) Kurti, kararı ertelemek istiyor olsaydı daha önceden ertelerdi… Ama Kurti, Kosova ve Metohiya’da Sırpları istemediğini gösterdi” dedi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı’nın, plaka krizinin Kosovalı Arnavutlarla Sırplar arasında çatışmalara dönüşmesini önlemeye yönelik olarak bugün Brüksel’de AB’nin ara buluculuğunda Kurti ile görüşmesi bekleniyor.

Vucic, sorunun sadece plaka olmadığına dikkat çekerken, Brüksel’deki müzakerelere katılma kararı hakkında, “Kosova meselesinde son 10 yılın en yüksek gerilimini yaşıyoruz. Yarın bir anlaşmaya varabileceğimiz noktasında iyimser değilim. Sadece ‘Sırbistan diyaloğa katkı sağlamadı’ demelerini istemiyorum” ifadelerini kullandı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı, “Barışın sağlanması uluslararası kurumlara bağlı. Onların Priştine’ye baskı uygulaması lazım. Para cezası kararının ertelenmesi bizim için hiçbir şey ifade etmiyor. Bu, öğrencinin sınavlarını erteleyip denize gitmesiyle aynı. Döndüğünde aynı sorunlar onu bekliyor olacak” şeklinde konuştu.