4.Boyuta adım adım

Dünya 3.boyut (3d) teknolojisini yeni yeni kullanmaya başlamışken araştırmacılar 4.boyut teknolojiler üzerinde çalışmalara başladı. 3.boyut ile 4.boyut arasındaki farklar neler? Ne gibi yenilikler getirecek sizler için derledik. Detaylar haberimizde…

Teknik olarak 4.boyutu anlamak için üçüncü boyuta dik bir yönergeyle gidebilmek için öncelikle tüm boyutlardan yavaş bir şekilde geçilmesi gerekir. Ve geçilen her iki boyut arasında ne gibi farklılıklar olduğunun analizi yapılmalıdır. İlk olarak sıfırıncı boyuttan başlanmalıdır. Sıfırıncı boyut genellikle noktalar ile tamamlanır. Bu boyutta tanımlanan maddelerin kesinlikle boyutları, genişlikleri, uzunluğu ya da yüksekliği bulunmaz. Tek tek bakıldığında olabilecek en küçük cisimlerdir bütüne bakıldığında ise olabilecek en büyük varlıklardır.

111

Sıfırıncı boyuttan birinci boyut arasındaki geçiş herhangi bir yönde bir ekstrüzyon yani süreç içermektedir. Birinci boyutta her şey çizgi gibidir. Birinci boyuttaki tek fark nesnelerin uzunluklarıdır. Kalınlıkları değişen çizgiler yapmak istiyorsanız ikinci boyuta geçmeniz gerekir. Bir çizgi parçasını birinci boyutta dik yönlü bir çizgi haline getirmek için ikinci boyuta ihtiyaç vardır.

211

3.Boyutta ise bir resme ya da cisme bakıldığında gözlere o ortamdaymış gibi hissi veren teknolojidir. Eğer cisimleri uzunluk, genişlik ve derinlik olarak algılayabiliyorsak bu durumda 3 boyuttan söz edilebilir. Örnek olarak 1 ve 2.boyutlu nesnelerde küp tam detaylı görüntülenemezken 3.boyutta tam bir küp halini aldığı görülebilmektedir.

Dördüncü boyutu eklediğimizde, tüm açıların küpünün özelliklerini 90 derece ve tüm tarafların aynı olmasını sağlamak için, bu yeni boyutta ekstrüzyon yapılmalıdır. Dördüncü boyuttaki küplere teknik olarak tesserat (optik karakter tanıma) adı verilir. 4D'deki nesnelerin uzunluğu, genişliği, yüksekliği ve uzunluğu farklıdır.

411