Vostok-2022 için geri sayım başladı...

Ukrayna savaşında askeri birliklerinin sayısını artıran Rusya’ya bir destek de Çin’den geldi.

24 Şubat’tan bu yana devam eden Ukrayna savaşında ele geçirdiği bölgeleri tutmakta zorlanan Rusya’dan kritik bir adım daha. Rusya'nın daha önce de savaşa katılmak için Rusya’nın mahkumları orduya aldığı ortaya çıkmıştı.

Daha önce Wagner birliklerinin Ukrayna’ya aktarıldığının duyurulmasının ardından özellikle Donbas’ta gücünü artırmak isteyen Kremlin’e bir destek de Çin’den geldi.

Rus ordusu tarafından planlanan Vostok-2022 tatbikatı için Moskova’nın müttefiklerine ait askeri birlikler de Rusya’ya ulaştı.

Çin askerleri ve tanklarını taşıyan trenler Rusya’nın doğusunda yer alan Primorsky eyaletine varırken, Grodekova istasyonunda trenden inen askerlerin tamamının maskeli olması dikkatlerden kaçmadı.

Global News’te yer alan habere göre, Çin askeri birliklerinin yanı sıra Rus ordusuna destek için Suriye, Laos, Nikaragua, Moğolistan, Hindistan ve Belarus’tan da asker desteği gelecek.

Farklı ülkelerden askerilerin 1 Eylül’den itibaren yedi ayrı bölgede gerçekleştirilecek olan savaş oyununda yer alacağı bildirildi.

Rusya Savunma Bakanlığı, savaşın ardından Rusya’yı dünyadan izole eden Batılı ülkelere gözdağı olarak yorumlanan Vostok-2022’de 50 bini aşkın asker, 140 savaş uçağı ve 60 savaş gemisinin yer alacağını duyurdu.