Rusya Devlet Başkanı Putin: "Rusya savaş başlatmadı, sonlandırmaya çalışıyor"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bir savaş başlatmadıklarını, aksine Ruslara karşı senelerdir sürdürülen savaşı Kiev'de gerçekleştirdikleri özel askeri operasyon ile sonlandırmaya çalıştıklarını açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, devlet ödüllerinin verildiği bir tören konuşmasında, “Bize sıklıkla Rusya’nın savaş başlattığını söylüyorlar. Hayır. Rusya’nın yaptığı, özel askeri operasyon yardımıyla, bize karşı, halkımıza karşı sürdürülen savaşa son vermeye çalışmak” ifadelerini kullandı.

Vladimir Putin, Ukrayna hükümetinin uzun zamandır askeri operasyonlar ve ambargolarla baskıladığı Donbass bölgesinin vatandaşına, “Bahsettiğim halkın bir kısmı, tarihi adaletsizlikten dolayı Rusya devletinin sınırları dışında kalmıştır. Fakat bu, onları bizim halkımız olmaktan çıkaran bir şey değil” dedi.

Putin, “Rusya bu insanları korumak için her şeyi yapıyor ve tabii ki gelecekte de bunun için gereken her şeyi yapacak” şeklinde konuştu. 

Vladimir Putin, Rusya'nın ‘zor zamanlardan geçtiğini’ belirterek, “Buna karşın çok özel bir dayanışma içindeyiz” ifadelerini kullandı.