Virüsler neden hep Çin ve Hindistan gibi ülkelerde ortaya çıkıyor?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılan ‘Corona’ virüsü tüm dünyayı endişelendirmeye devam ediyor. Şimdiye dek 571 kişiye bulaşan virüs, farklı ülkelerede sıçradı. Virüs nedeniyle ölenlerin sayısı ise 17’ye yükseldi. Virüsün kaynağı hakkında neler biliniyor? Türkiye için risk var mı? Corona virüsüne dair merak edilen tüm detaylar haberimizde…

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde Aralık ayında görülen ve ‘Corona’ (2019-nCoV) olarak adlandırılan virüs ile ilgili tehlike giderek artıyor. Şimdiye dek 571 kişiye bulaşan virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 17'ye çıkmış durumda. Virüsün bulaştığı kişilerle temasa geçen yaklaşık 5 bin kişi de müsaade altında.

Çinli sağlık uzmanları, virüsün açıklanandan çok daha fazla kişiye bulaşmış olabileceği üzerinde duruyor. Dünya çapındaki sağlık uzmanlarını alarma geçiren ve henüz tedavisi olmayan bu virüsün, kısa zamanda ortada kaybolan geçici bir salgın mı yoksa çok daha tehlikeli bir hastalığın ilk işaretleri mi olduğu henüz bilinmiyor.

Dün Çin’in özel yönetim bölgesi Hong Kong’ta da bir kişide görülen virüs, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Japonya, Güney Kore ve Taylan’da da tespit edildi.

VİRÜSÜN BELİRTİLERİ NELER?

Virüsün ortaya çıktığı ilk dönemde yalnızca hayvandan insana bulaşabildiği bilgisi aktarılmıştı ancak eldeki vakalar, insandan insana bulaştığını da gösteriyor. Virüse yakalananlarda ilk olarak yüksek ateş görülüyor. Ardından kuru öksürük şikayetleri gözleniyor. Virüsün vücutta bir haftaya ulaşmasıyla birlikte de nefes darlığı sorunları ortaya çıkıyor.

Elbette bu veriler hastanede tedavi gören hastalarda gözlemlenmiş olan belirtiler. Henüz hastaneye kaldırılmamış, virüse yakalandığının farkına varmamış ya da hafif bir şekilde atlatıp iyileşmiş olan hastalar olup olmadığı bilinmiyor. Virüse yakalananların hastalığın hangi safhasında virüsü bulaştırmaya başladıkları da bir diğer bilinmeyen nokta.

KENT KARANTİNA ALTINDA

Virüsün ilk olarak Çin'in 9 milyon nüfuslu kenti Wuhan’da ortaya çıktığı söyleniyor. Çünkü şu ana dek yaşamını yitiren 17 kişinin tamamının Wuhan'a bağlı yerleşim yeri Hubei'den olduğu biliniyor.  Çinli yetkililer kenti karantinaya almış durumda. Wuhan'a giriş ve çıkışlar ise yasaklandı, kent sakinlerinin  seyahat etmemeleri içinde tüm uçuşlar durduruldu ve kentin giriş çıkışlarında güvenlik önlemleri alındı. Ayrıca akşam üzeri saat 5’ten sonra halkın sokağa çıkmasına kesin olarak yasak getirilmiş durumda. Halk, alışveriş merkezlerine ve marketlere akın edip, gıda ihtiyaçlarını karşılayıp stok yapmaya çalışıyor. Karantina durumunun ne kadar süreceği henüz bilinmiyor.

VİRÜSLER NEDEN HEP ÇİN VE HİNDİSTAN GİBİ ÜLKELERDE ORTAYA ÇIKIYOR?

Sağlık uzmanları, 2019-nCoV virüsünün Wuhan'daki bir balık pazarında ortaya çıkmış olabileceği üzerinde duruluyor. Bazı deniz canlıları coronavirüs taşıyor olabilseler de, pazarda tavuk, yarasa, tavşan, yılan gibi başka hayvanlar da bulunuyor ve bunlardan birinin virüsün kaynağı olması çok daha mümkün görünüyor. Uzmanlar virüse, hayvanlarla yakından temasın neden olduğunu söylüyor. Ayrıca bu tip salgınların, Çin ve Hindistan gibi nüfusun oldukça yoğun olduğu bölgelerde ortaya çıkması uzmanları şaşırtmıyor.

NASIL TEDAVİ EDİLECEK?

Uzmanlar, virüsün tam anlamıyla neden kaynaklandığı belirlendiğinde, sorunla baş etmenin ve tedavisini bulmanın çok daha kolay olacağını söylüyor. Şu an için 2019-nCoV virüsüne karşı bir aşı bulunmuyor. Eldeki tek seçenek, virüse yakalanmış kişileri tespit edip karantinaya almak. Hastalarla temas halinde olan kişilerin izlenmesi ve sağlık durumlarının kontrol altında tutulması da uygulanan yöntemler arasında. Salgının ne kadar hızlı yayıldığı konusunda henüz net bir bilgi bulunmuyor ancak sağlık uzmanlarına göre salgının gerçek boyutu resmi verilerin çok üzerinde.

ALINAN TEDBİRLER ARTTI

Çin’in ülke içi ve ülke dışındaki seyahatlerine ciddi kısıtlamalar getirilmiş durumda. Yetkililer, mümkün olduğunca seyahatlerin sınırlı tutulması yönünde çağrılar yapıyor. Başta Asya ülkeleri olmak üzere birçok ülke Çin’den gelen yolculara yönelik sağlık kontrollerini artırdı. Havalimanlarına yolcuların vücut ısılarını kontrol edebilen termal kameralar yerleştirildi. Ancak alınan tüm bu tedbirlerin ne kadar etkili olduğu tartışılıyor. Eğer hastalığın kuluçka dönemi beş günü buluyorsa virüsü taşıyan çok sayıda kişi hiçbir belirti göstermeden başka ülkelere seyahat edebiliyor.

TÜRKİYE İÇİN RİSK VAR MI?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de herhangi bir coronavirüs riski bulunmadığını söyledi. Koca, Çin'den gelebilecek riskli hastaların özel ambulansla karantinaya alınması için hazırlıkların yapıldığını da ifade etti ve "Dünya Sağlık Örgütü termal kamerayı Türkiye için önermiyor ama termal kamera dahil bütün hazırlıklarımızı yaptık" dedi.

Öte yandan, Çin’in havayolları şirketi normal şartlarda Wuhan - İstanbul arasında Pazartesi, Çarşamba, Cuma olmak üzere haftada üç sefer düzenliyor. Ancak ülkede uygulanan seyahat sınırlaması sebebiyle bu uçuşların gerçekleşmemesi bekleniyor. Türk Hava Yolları (THY)’nin de şimdiye dek uçuşlarında herhangi bir olumsuzluk yaşamadığı ancak seferlerin azaltıldığı edinilen bilgiler arasında.