Japonya'dan dünyaya yayılan renk tablosu viral oldu

Sosyal medya ağı Twitter'da Japon bir kullanıcı tarafından paylaşılmasının ardından kısa sürede viral olan renk tablosunun doğum gününüz ile uyumlu ve size özel rengi gösterdiği iddia ediliyor. Aynı zamanda kişilik özelliklerinin de yer aldığı iddia edilen tablo binlerce kişi tarafından paylaşılmaya devam ediyor.

Japonya'da oluşturulan ve sosyal medya ağı Twitter üzerinden paylaşılan renk tablosu sosyal medyanın gündeminde. Elbise ve yol renklerinden görsel algı testlerine kadar birçok viral paylaşım arasına kısa sürede girmeyi başaran tablo, doğum günlerini tanımlıyor. 

Dört yılda bir şubat ayına eklenen artık gün ile birlikte 366 farklı tondan oluşan tablonun doğum gününüz ve size uygun rengi bulmanıza yardımcı olduğu iddia ediliyor. Aynı zamanda üzerinde kişilik analizlerinin de yer aldığı tabloda; "garip ve çekici", "geliştirilebilecek becerilere sahip" ya da "sanat ve sporda üstün olan aktif kişiler" şeklinde betimlemeler bulunuyor. 

Chelsea Ritschel'in Independent Türkçe'de yer alan makalesine göre, renk tonlarında da tutarlılık olduğu uzmanlarca belirtiliyor. Numeroloji, karakter analizi, Rorschach Mürekkep Testi gibi bilimsel yaklaşımların yanı sıra milyonlarca kişi bu renk tablosunu da paylaşmaya devam ediyor. 

Renk tablosunun Japonya'da hangi amaçla oluşturulduğu henüz netlik kazanmasa da DesignTaxi, "Neticede bu web sitesi bir HTML ve CSS kaynağı olma amacını taşıyor" yorumu ile kullanıcıları uyarıyor.