Viktor Orban'ın seçimleri kazanmasında neler etkili oldu?

Macaristan'da 4 Nisan'da yapılan seçimleri Viktor Orban'ın kazanması ile birlikte Avrupa halklarının aşırı sağcı liderleri desteklemeye devam ettiği görüldü. Peki, Viktor Orban'ın seçimleri kazanmasında neler etkili oldu? Viktor Orban'ın zaferi ne anlama geliyor?

Viktor Orban, Macaristan’da siyasete ‘liberal demokrat’ olarak başladı. 1998-2002 yılları arasında başbakanlık görevinde bulunan Orban, siyasi uzmanlara göre ilk dönemlerinde daha çok muhafazakar kişiliği ile tanınıyordu.

115

Orban, 2010 yılında yeniden iktidara gelerek, yargı ve medya alanlarında attığı adımlarla dikkat çekti. Yargı ve medya başta olmak üzere birçok alana kendine yakın isimleri getiren aşırı sağcı lider, İslam ve Yahudi karşıtı politikaları ile ön plana çıktı. Orban, çoğu kesim tarafından ırkçı olmakla suçlandı.

215

Aşırı sağcı lider, LGBT karşıtlığı nedeniyle Avrupa Birliği (AB) tarafından sık sık eleştirildi. Ülkedeki muhalefet üzerinde büyük bir baskı kuran Orban; seçim sisteminde yaptığı değişiklikler ile tepkilerin hedefi oldu. 

Orban, muhalefet üzerinde kurduğu yoğun baskıya rağmen 2018 seçimlerinde ağır bir yenilgi almaktan kurtulamadı. Macar Sosyalist Partisi, Daha İyi Macaristan Hareketi, Demokratik Koalisyon, Yeşil Parti, Macaristan için Diyalog ve Momentum partilerinin bir araya gelerek oluşturduğu blok, aşırı sağcı lider karşısında önemli bir zafer elde etti.

415