Video konferans sistemleri yaygınlaşıyor

Dünyanın ve ülkemizin başına bela olan Covid-19 virüsü birçok sektördeki insanı eve kapattı. İş süreçlerini devam ettirmek isteyen şirketler ve insanlar toplantılarını online olarak en çok Zoom platformundan gerçekleştirdi. Zoom Covid-19’u öngördü mü? Zoom şirketinin perde arkasında ne var? Sizler için derledik….

Çin'den başlayarak kısa bir süre içerisinde tüm dünyada birçok insanı etkileyen Corona Virüs (COVID-19) bulaşma yolu olarak en hızlı ve kontrolü en zor olan, solunum yolu ile bulaşan bir virüs çeşididir. Kuruluşlar da iş süreçlerini takip etmek için online video platformlarına başvurdu. Aslında var olan platform olan Zoom en çok karantina süreçlerinde kullanıldı. Zoom’un fikir babaları olan Li Ka-shing Solina Chau bu zorlu dönemin en karlı insanları olarak belirlendi.

110

8,5 milyon dolarlık hisselerinin değeri 5 milyar doları gören Ka-Shing'e bu parayı kazandıran ismin aslında bu fikri vererek Solina Chau isimli bir iş insanı olduğu ortaya çıktı. Financial Times gazetesi iş dünyanında pek de tanınmayan Chau'nun Facebook, Siri, Spotify gibi şirketlere de çok erken dönemde yatırım yaparak Ka-Shing'e büyük paralar kazandırdığını belirtti. 

210

KORONA VİRÜS ZOOM’A YARADI 

Korona virüs salgın döneminde Zoom’un piyasa değeri yaklaşık 48 milyar dolar artarak 70 milyar dolara ulaşırken, Li Ka-shing’in Zoom’daki hisselerinin değeri de 5,6 milyar dolara yükseldi.

 İngiliz Financial Times gazetesi, Zoom başta olmak üzere büyük getiri sağlayan yatırımları Ka-Shing’in Horizons Ventures isimli bir risk sermayesi şirketi üzerinden yaptığını ve bu şirketin başında da 59 yaşındaki Solina Chau’nun bulunduğunu yazdı. 

410