Veri toplamaktan vazgeçmiyorlar !

Dünya devi 2 teknoloji firması Facebook ve Google tüm verileri topluyor. Bu iddia Avrupa Birliği Rekabetten Sorumlu Şefi Margrethe Vestager’dan geldi.

Teknoloji firmaları veri toplama noktasında yaptıkları usulsüzlükler nedeniyle çeşitli ülkelerde ağır para cezalarına varan yaptırımlarla karşı karşıya kalıyorlar. Milyar dolarları bulan para cezalarına rağmen teknoloji devi firmalar veri ihlalini sürdürüyor. En son Facebook ve Google için veri toplama kurallarını ihlal ettiklerine dair iddialar yankılandı. Bunu dile getirense AB Rekabetten Sorumlu Şefi Margrethe Vestager oldu. Vestager’e göre Facebook ve Google attığımız maillerden katıldığımız etkinliklere hatta ve hatta gün içi attığımız adım sayısı ve kalp ritmimize kadar bizleri takip ediyor ve bu verileri depoluyor.

19

AB Rekabet Kurulu Şefi Vestager, Almanya’nın başkenti Berlin’de Alman Elçiliği tarafından gerçekleştirilen İş Forumu’nda yaptığı konuşmada Facebook ve Google gibi dev şirketlerin kullanıcılardan tahminlerin ötesinde veri topladığını ifade etti. Vestager’a göre kullanıcıların VPN gibi uygulamalar aracılığıyla webde yaptıkları aramaları gizlemeye çalışmalarının hiçbir anlamı yok. Çünkü VPN ile yapılan internet kullanımında dahi Facebook’a veri iletiliyor.

29

Margrethe Vestager, İş Forumu’nda yaptığı konuşmada bu konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu;

Bu platformlar kullancıların, web sitelerini nasıl kullandıklarını izleyen Google Analytics gibi servisler aracılığıyla firmaların müşterilerinden büyük miktarda veri toplayabiliyor. Aynı zamanda bu veriler Google’a gönderiliyor. Bu şirketler bir ölçüde robot elektrikli gibi süpürge gibi çalışıyor. Dijital dünyanın her bir köşesine girebiliyor ve verileri çekebiliyor. Tabi ki topladıkları veriler işe yaramaz şeyler değil. Bu da şirketlerin rakiplerini geride bırakmak için hayati bir yol olabiliyor.

Facebook ve Google’a bir tepki de Uluslararası Af Örgütü’nden (Amnesty International) geldi. Kuruluş yayınladığı raporda iki şirketi “gözetime dayalı iş modelini” terk etmeye çağırarak bu iş modelinin ‘insan haklarına aykırı olduğunu’ ifade etti. 

49