Geleceğin askeri mühimmatı: Veri

Fiziksel olarak göremediğimiz dijital ortamda yapılan anlaşmalar ve savaşlar elle tutulamasa da ülkelerin kaderine yön verir halde adımlar atılmasını sağlıyor. Dijital dünyanın kara elması ya da kimine göre kara altını veri çok yakın bir zamanda askeri mühimmat olarak değerlendirilecek. Detaylar haberimizde…

Dünyanın en değerli doğal kaynağı “kara altın” olarak bilinen petroldür. Sırf bu yüzden Orta Doğu ve yüksek miktarda petrole sahip diğer bölgelerde neredeyse bir asırdır savaşlar yaşanır. Milyonlarca insan yaşamını yitirir ya da özgürlüğünü kaybeder. Tüm o savaşlara tanık olan nesiller bu cümleleri ezberlemiştir. Savaşlarla bölünen ülkeler, dağılan toplumlar ve yok olan kültürel miraslar nedeniyle insanlık belki de hiç olmadığı kadar zarar görmüştür. 

110

TOPRAK OLMAYAN YERDE YAŞAM VE SAVAŞ NASIL OLUR?

Şuanda bu haberi okumanızı sağlayan internet ve onun vesilesiyle yaygınlaşan sosyal medya ve oyunlar bizlerin kullandığı kadar sanal toprak alanımız olarak değerlendiriliyor. Hemen hemen artık zamanımızın tamamını burada geçiriyor. Birçok temel ihtiyacımızı bile internet üzerinden karşılıyoruz. Sadece yaptıklarımızı fiziksel olarak çıplak gözle göremiyoruz.

210

Normal bir savaşta kazananı kağıt üzerinde belirleyen silahlar, nüfus, asker sayısı gibi faktörlerdir. Ancak tarihte kağıt üzerinde kazanması garanti olanların bazen kaybettikleri görülmüştür. Burada kağıt üzerinde kazanan, gerçekte de kazanır, çünkü güçlü tarafın elindeki silahı bizzat güçsüz taraf üretir ve kendi elleriyle, gönüllü olarak güçlü tarafa teslim eder. İşte o silaha da “veri” adı verilmektedir.

TRUMP VERİ SAYESİNDE BAŞKAN OLABİLDİ!

2017 Yılında verinin değeri petrolün değerini geçmişti. İnternet sayesinde, geliştirdikleri ürün ve hizmetleri pazarlayan şirketler, veri zenginlikleriyle dünyayı kontrol etmeye başladılar. Şu anki ABD başkanı Donald Trump, teknoloji ve sosyal medya şirketi olan Facebook sayesinde seçimi kazanmıştı.

410