Venüs’te yaşam göstergesi keşfedildi! Başka bir gezegende hayat var mı?

Uzay bilimciler, Venüs gezegeninde fosfin gazı bulunduğunu ve bunun gezegenin üst seviyelerinde yaşam olabileceğine yönelik bir belirti olduğunu açıkladı.

Nature Astronomy dergisinin Pazartesi günü yayınlanan son sayısında çıkan makaleye göre ABD'nin Hawaii eyaleti ve Şili'de kurulu iki teleskop, Venüs'ün kalın bulut tabakasında zehirli bir gaz olan fosfin bileşiminin kimyasal izlerine rastladı. Tespit edilen Fosfin gazı, bir fosfor ve üç hidrojen atomundan oluşan bir molekül ve oldukça zehirli bir gaz.Aynı zamanda penguen gibi hayvanların bağırsaklarında ya da oksijenin az bulunduğu bataklık gibi ortamlarda bulunuyor ve dünyada yaşamla özdeşleştiriliyor.

Astrofizikçi Silva bu buluşun oldukça önemli olduğunu ifade ederek, "Eğer fosfin varsa, hayat da vardır ve bu durum evrende yalnız olmadığımız anlamına gelir. Bu durum aynı zamanda hayat formlarının galakside çok yaygın olduğunu ve diğer gezegenlerde de muhtemelen yaşamın olduğuna işaret eder" ifadelerini kullandı.

Araştırmayı yapan uzmanlar ve birkaç bağımsız uzman ise, bu bulgular ümit verse bile bir başka gezegende yaşama ilişkin ilk kanıt olduğu iddiasından çok uzak olduğunu belirtiyor. Araştırmanın eş yazarı, Imperial College of London'dan astrofizik uzmanı David Clements, elde edilen bulguların "açık bir kanıt" olmadığını, ancak umut vaat edebilecek bir takım işaretler olarak tanımlanabileceğini söylüyor.

GEZEGENİN YÜZEY SICAKLIĞI 400 DERECENİN ÜZERİNDE

Bu buluşu ilginç kılan en önemli hususlardan biri, güneş sistemimizdeki yaşam arayışında Venüs’ün listenin başında olmaması. Çünkü Venüs Dünya'ya kıyasla, tam bir cehennem çukuru. Atmosferinin yüzde 96'sı karbon dioksitten oluşuyor. Yüzey sıcaklıkları ise 400 derecenin üzerinde. Bu güne dek gezegene inen uzay araçları, sadece birkaç dakika dayanabildi. Yani, Venüs'te gerçekten yaşam varsa bu 50 kilometre yükseklikte olabilir.

ARAŞTIRMALAR SÜRÜYOR

Uzay bilimcilerinin güneş sistemi dışında yaşam göstergeleri ararken kullandıkları temel metodlardan biri, biyoimza adı verilen, sadece biyolojik süreçlerle ortaya çıkabilecek "kimyasal imzalar" aramak. Dünya'ya en yakın gezegen olan Venüs'e bakan uzmanlar, üç hidrojen ve bir fosfor atomundan oluşan fosfin bileşiğine odaklandı.

Araştırmanın yazarlarına göre Dünya'da fosfin oluşumuna yol açabilecek sadece iki yol var. Bunlardan ilki, endüstriyel bir süreç. Fosfin gazı, Birinci Dünya Savaşı sırasında kimyasal silah olarak imal edilmişti. İkinci yol ise fosfinin hayvanlar ve mikroplarda çok da iyi anlaşılamayan bir işlev sonucu elde edilmesi. Kimi uzmanlar fosfini bir atık madde olarak kabul etse de diğerleri, bu görüşe katılmıyor.

Araştırmanın diğer yazarı, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü gezegen bilimcisi Sara Seager ise uzmanların fosfin kaynağını bulmak için ”tüm olasılıkları titizlikle elden geçirdiğini ve hepsini birer birer elediğini” söylüyor. Seager'ın sözünü ettiği kaynaklar; yanardağlar, yıldırım düşmesi ve atmosfere düşen küçük meteorlar. Ancak uzman, "İncelediğimiz hiç bir süreç, ekibimizin bulgularına açıklık kazandıracak yüksek miktarda fosfin üretimine sebep olamazdı" diyor. Diğer olasılıkların elenmesinden sonra geriye sadece yaşamsal süreç kalıyor.

Astronomlar, su bulunmayan ve yüzey sıcaklığı 425 Santigrad derecede seyreden Venüs'te yaşam olabileceğine ilişkin bir senaryo ortaya atıyor. Profesör Clements, "Venüs, cehennemdir. Dünya'nın şeytan olan ikizidir. Venüs'te çok açık görülüyor ki bir şeyler çok ama çok kötü gitti. Gezegen, kaçak sera gazı etkisinin kurbanı oldu" diyor.

Bağımsız uzmanlarsa yaşam göstergesi olasılığının yüksek olduğunu, ancak daha fazla kanıt gerektiğini söylüyor.Bununla birlikte 1997 yılında yazdığı kitabında Venüs'te hayat olabileceğine işaret eden Gezegen Bilimi Enstitüsü uzmanı astrobiyolog David Grinspoon ise elde edilen bulguların "neredeyse gerçek olamayacak kadar iyi" olduğunu söylüyor.

NEDEN ŞÜPHEYLE BAKMALIYIZ?

Bulutlar yüzünden. Bulutlar kalın ve asıl olarak sülfirik asitten oluşuyor. Bu da dünyadaki canlı organizmaları oluşturan hücresel yapıların yaşayamayacağı bir ortam. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden Dr. William Bains, ekibin biyokimya uzmanı. Venüs'te olması beklenen çeşitli madde kombinasyonları üzerine çalıştı.Bains, Venüs'teki mikropların sülfirik asitte hayatta kalabilmeleri için ya bilinmeyen, çok farklı bir biyokimya geliştirdiklerini ya da bir tür zırhları bulunduğunu söylüyor. Bains "Kendilerini teflondan daha sert bir şeyle kaplayan bir bakteriden bahsediyoruz. Peki ne yiyorlar? Nasıl gaz değişimi yapıyorlar? Gerçek bir paradoks" diyor.

VENÜS’E UZAY ARACI GİDECEK Mİ?

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, 1989 yılından bu yana Venüs'e uzay aracı göndermedi. Rusya, Avrupa Uzay Dairesi ve Japonya ise Venüs'e araç gönderdi. NASA şimdiyse iki olası Venüs misyonu tasarlıyor. Bunlardan DAVINCI+ adı verilen misyon, Venüs atmosferine 2026 yılında gönderilebilir.