Guaido döndü ülke karıştı

Hakkında yurtdışına çıkış yasağı olmasına rağmen Venezuela’da kendini geçici devlet başkanı ilan eden muhalif Milletvekili Juan Guaido, 19 Ocak’ta yurtdışına çıkmıştı. ABD ve AB ülkelerindeki temaslarının ardından 12 Şubat’ta ülkeye dönenen Guaido’nun amcasının üzerinde C-4 patlayıcı bulundu. Guaido neyi amaçlıyor? ABD ve AB’den destek bulan Guaido ülkeyi koasa mı sürükleyecek?

Venezuela’da kendini geçici devlet başkanı ilan eden muhalif Milletvekili Juan Guaido, yurt dışına çıkış yasağına rağmen 19 Ocak’ta ayrıldığı ülkeye dönüşünde tepkilerle karşılaştı. Havalimanında Venezuelalıların yoğun tepkisiyle karşı karşıya kalan Guaido’nun, ülkeye dönmesiyle ortalık tekrardan karıştı. Ülke dışından aldığı destekle Nicolás Maduro’ya karşı başkanlığını ilan eden Guaido’nun, bu girişimi ülkeyi kaotik bir sürece sürüklemiş ve Venezuelalıların açıklık, yoksulluk, sefaletle sınanmasına neden olmuştu. Ülke dışından destek alarak Maduro hükümetine karşı baş kaldıran, yasaklara rağmen yurt dışına çıkan ve ülkeyi açlık, sefalete mahkûm eden Guaido, neyi amaçlıyor? Son dönemdeki girişimleriyle Venezüela’yı kaotik bir sürece sürükleyen Guaido’nun listesinde ne var?

Venezuela Devlet Başkanı Nicolás Maduro

 

Venezuela Yüksek Adalet Mahkemesinin (TSJ) yurtdışına çıkışına yasak koymasına rağmen ülke dışına ikinci kez çıktıktan sonra Kolombiya’da düzenlenen Amerika Kıtası Terörizmle Mücadele 3. Bakanlar Konferansı’na katılan, ardından Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri'ni (ABD) ziyaret eden Guaido, 12 Şubat günü başkent Caracas’ın kuzeyindeki Maiquetia Simon Bolivar Uluslararası Havalimanı'na indi. Pasaport kontrolünden rahat bir şekilde geçen Guaido, havalimanında bekleyen bazı Venezuelalıların “vatan haini” ifadeleri ile karşı karşıya kaldı. Havalimanı içindeki taraftarlarıyla bir süre sohbet eden ve fotoğraf çektiren Guaido, dışarıda bekleyen aracına yöneldiğinde ise daha ağır tepkilerle karşılaştı. Yaşanan arbedede gruptaki bir kişinin Guaido’yu yakasından tutup silkelediği görüldü.

Korumaları ve taraftarlarıyla beraber başkent Caracas’a hareket eden Guaido, sosyal medya hesabından dönüşünü duyurduğu açıklamasında ise “Ülkenin bütün siyasi güçleri ve sivil toplum kuruluşlarına sesleniyorum. Diktatörlük hiç bu kadar yalnız kalmamıştı. Bugün hiç olmadığı kadar siyasi disipline, güvene ve birliğe ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı. Dünyanın, Venezuela’daki “Demokrasi ve özgürlüğün yeniden kazanılması için” yanlarında olduğunu savunan Guaido, Venezüela’da “yeni bir dönemin” başladığını iddia etti. 

GUAİDO’NUN AMCASI BOMBA İLE YAKALANDI

Venezüella Ulusal Kurucu Meclis Başkanı Disosdado Cabello, geçen yıl kendini 'geçici devlet başkanı' ilan eden Juan Guaido’nun amcası Juan Jose Marquez’in ülkeye patlayıcı sokma girişimi sırasında gözaltına alındığını söyledi. VTV kanalına konuşan Cabello, yanında getirdiği fener fotoğraflarını göstererek "Pil bölmelerinde patlayıcı bulunan taktik fenerlerle yakalandı. Muhtemelen sentetik C-4 patlayıcıları" dedi. Cabello ayrıca, Juan Jose Marquez’in kişisel eşyaları arasında fenerler dışında, İngilizce gizli belgelerin olduğu bir hafıza kartı ve telefonunda 'Gizli Servis Ajanı, Columbia Bölgesi' diye kayıtlı 'Charles' adında birinin numarası bulunduğunu da sözlerine ekledi.

GUAİDO NEYİN PEŞİNDE?

Ülke gelirlerinin düştüğü, vatandaşın giderek fakirleştiği, hiper-enflasyonun altında maaşların yok olduğu bir dönemde Guaido’nun ortaya çıkması ve kötü olan hayat şartlarının yanında Maduro’ya karşı başkanlığını ilan ederek uluslararası aktörlere yardım çağrısında bulunması Venezuelalıların yoğun tepkisine neden olmuştu. Şimdi de Venezuela Yüksek Adalet Mahkemesi'nin kararına rağmen yurt dışına çıkarak, Venezuelalıların büyük çoğunluğunun tepki gösterdiği ABD ve AB ülkelerini ziyaret etmesi tepkileri artırdı. Diğer taraftan 12 Şubat’ta Guaido ile birlikte ülkeye dönen Juan Jose Marquez’in yanında patlayıcı bulundurması da tepkileri arttırdı. Peki dünyanın yanlarında olduğunu savunan ve ‘yeni bir dönemin’ başladığını dile getiren Guaido neyi amaçlıyor?

ABD ve AB ziyaretlerinin ardından 12 Şubat’ta ülkeye dönen Guaido’nun havalimanında gerçekleştirdiği konuşması yoğun mesajlar içeriyor. Guaido’nun konuşmasında, ABD ve AB’deki görüşmelerinde taraflardan bulduğu desteğin izleri net bir şekilde hissediliyor. Venezüella krizinin başladığı ilk günden beri Maduro’ya karşı Guaido’yu destekleyen dış aktörlerin, bu politikası krizin daha da derinleşmesine ve insanların ciddi acılarla yüzleşmesine neden oldu.

Diğer taraftan Maduro’ya karşı başkanlığını açıklayan Guaido’nun, bu girişimi ülkede kaosa neden olmuştu. Ülkenin yaşam standartları her geçen gün düşerken, Guaido’nun amcasının üzerinde C-4 patlayıcı bulunması da halkı epey bir tedirgin etmeye yetti. İlk akıllara gelen ise kendisinin yanında durması için askerden destek talep eden Guaido’nun, kaotik ortamı daha da derinleşmesi için girişimlerde bulunması oldu. Peki Guaido, ABD ve AB’den bulduğu destek ile birlikte ülke içerisinde bir milis güç kurar mı? Maduro taraftarlarına karşı, Guaido destekçileri silahlanır mı? Çünkü ülke 2 yıla yakın bir süredir iki siyasi lider arasındaki politik çekişmeden ötürü kutuplaşmış durumda. Tarafların sert söylemleri kutuplaşmayı derinleştirirken, silahların patlaması ülkeyi uçuruma sürükler.