Venezuela’da muhalefetin yeniden seçimlere katılması bekleniyor

Venezuela’da üç yıldır seçimleri boykot eden muhalefet partilerinin, bu duruma son vererek önümüzdeki bölgesel seçimlere katılması öngörülüyor.

Reuters haber ajansı tarafından üç farklı kaynağa dayandırılan habere göre, Venezuela’daki muhalefet partileri 21 Kasım’daki valilik ve belediye başkanlığı seçimleri için aday gösterecek.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya muhalif olan partiler, 2018 devlet başkanlığı ve 2020 milletvekili seçimlerine katılmamıştı. Söz konusu partiler gerekçe olarak ise tutanakların Sosyalist Parti’nin lehine hileli şekilde tutulduğunu öne sürmüştü.

Eyaletlerdeki muhalefet liderleri bir süredir partilerin çekimser stratejiyi terk etmeleri için baskı yapıyordu. Aynı zamanda muhalefet liderleri, Maduro karşıtı müttefikler arasında birliktelik platformu kurulmasını amaçlıyor.

Muhalefetin son katıldığı bölgesel seçimler ise 2017 yılındaki seçimler olmuştu.

Muhalefet partilerin konu hakkında salı ya da çarşamba günü açıklama yapması beklenirken, Halk İradesi, Önce Adalet, Demokratik Hareket ve Yeni Bir Zaman partilerinin, aday gösterecek partiler arasında yer aldığı öne sürülüyor.