Venezuela'da ki hiperenflasyona ışık tutan fotoğraf kareleri

Venezuela, 2015 yılından itibaren yaşadığı hiperenflasyon sürecinin yankılarını şiddetli bir biçimde hissederken, hükümet muhalefetle bağlantılı bir grup askerin darbe girişimi başlattığını ve girişimin bastırılmaya çalışıldığını açıkladı.Venezuela’da bu gerginliklerin gölgesinde yaşanan hiperenflasyonun en çarpıcı örnekleri..

Venezuela'da ki hiperenflasyona ışık tutan fotoğraf kareleri - Sayfa 1

Hemen hemen her ülke enflasyonu yaşadı ancak böylesi büyük oranda bir enflasyon daha önce görülmedi. Venezuela'da geçtiğimiz yıl yaşanan enflasyon giderek büyüyor, makasın ağzı daha da açılıyor. Bugün Venezuela’da ki para, matbaalardan çıkan kağıtlardan daha değersiz hale geldi.

114
Venezuela'da ki hiperenflasyona ışık tutan fotoğraf kareleri - Sayfa 2

Markette satılan 2 kilogram 400 gram ağırlığındaki bir tavuk başkent Caracas'ta 14 milyon 600 bin bolivara satılılıyor. Tavuğu almak için harcanan toplam paranın maddi ağırlığı da neredeyse tavuk kadar.

214
Venezuela'da ki hiperenflasyona ışık tutan fotoğraf kareleri - Sayfa 3

Gelinen noktada yaşanan "hiperenflasyon" için çok çarpıcı bir örnek veriliyor: Bugün bir tomar para ile gıda ürünleri alan Venezuelalılar, aynı paraya 15 yıl önce ev alabiliyorlardı. 

Bir kilogram beyaz peynir, karşılığı olan 7,5 milyon bolivar ile aynı karede.

314
Venezuela'da ki hiperenflasyona ışık tutan fotoğraf kareleri - Sayfa 4

Venezuela’da yaşanan hiperenflasyon sebebiyle paranın değeri sabahtan akşama azalıyor ve asgari ücretler bir günde 60 kat artabiliyor. Bu da tedavülde olan paraların bir anda değersizleşmesine, bir adet tuvalet kağıdı için bir çanta dolusu kağıt para taşınmasına sebep oluyor. 

Fotoğrafta görüldüğü gibi bir adet tuvalet kağıdı 2 milyon 600 bin bolivara satılıyor.

414