Venezuela hükümeti ile muhalefet arasındaki 1. tur görüşmeler sona erdi

Venezuela hükümeti ile muhalefet temsilcileri 14 Ağustos’ta Meksika’da bir araya geldi. İki taraf arasındaki 1. tur görüşmelerin tamamlandığı belirtildi.

Venezuela hükümeti ile muhalefet temsilcileri, Norveç’in ara buluculuğunda bir araya geldi. Taraflar, diyalog sürecine 3-6 Eylül’de devam edeceklerini açıkladı.

Meksika’nın Norveç Büyükelçiliği tarafından yayınlanan ortak bildiride, siyasi ve ekonomik olarak bir arada yaşamanın net kurallarına bağlı kalınacağına dikkat çekildi. Bildiride, “Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Hükümeti ve Venezuela Üniter Platformu, yapıcı toplantılar yaptığımızı teyit etti” ifadeleri kullanıldı.

Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard’ın huzurunda taraflar, uyulması gereken genel şartları belirleyen bir mutabakat zaptı imzalamış ve hükümet ile muhalefet birtakım maddeler üzerinde anlaşmaya varmıştı.

Bu maddeler; herkes için politik haklar ve seçim güvencesi, gözlemlenebilir ve doğrulanabilir seçimler için seçim takvimi, yaptırımların kaldırılması ve varlıklara ilişkin hakların iade edilmesi, anayasal hukuk devletine saygı, siyasi ve sosyal bir arada yaşama, şiddetten vazgeçme ve şiddet mağdurlarının tazmini, Venezuela halkı için ulusal ekonominin korunması ve sosyal koruma önlemleri, mutabık kalınan anlaşmaları uygulanması olarak belirlenmişti.

Meksika’daki müzakerelerin başarılı olması için gerekli çabayı göstereceklerini söyleyen Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, “ABD’nin seçkinleri bize dayanamaz. Şimdi Guido’ya daha az katlandılar çünkü o onları aptal yerine koydu. Guaido’yu politik olarak ezdik ve yendik” şeklinde konuştu.