Venezuela ile ABD petrol şirketi Chevron sözleşme imzaladı

Amerika Birleşik Devletleri, Venezuela’ya yönelik yaptırımların hafifletilmesi yönünde karar vermişti. Bu kararın ardından petrol devi Chevron, Venezuela petrollerinin çıkarılması konusunda sözleşme imzalandığını açıkladı.

Venezuela Petrol Bakanı Tareck El Aissami, konu hakkında Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Aissami, Chevron’un Venezuela Başkanı Javier La Rosa ile “başarılı bir çalışma toplantısı” gerçekleştirdiğini dile getirerek, şirketin 2023’te ülkedeki 100. yılını kutlayacağını söyledi.

Aissami, “Önümüzdeki birkaç saat içinde, her zaman yaptığımız gibi, Anayasa ve diğer Venezeula yasalarında belirlenen şartlarda, karma şirketlerin gelişimi ve petrol üretimini teşvik edecek sözleşmeleri imzalayacağız” dedi.

Ülkenin ekim ayında günde 717 bin varil petrol ürettiğine dikkat çeken Aissami, hükümet olarak bunun hedeflerinin çok altında olduğunu ve anlaşmadan sonra yıl sonunda günde 2 milyon varil petrol üretimine ulaşmak istediklerini belirtti.

ABD tarafından 27 Kasım’da yapılan açıklamada, Venezuela’da tarafların anlaşmasına destek için petrol yatırımlarını hafifletme kararı alındığı açıklanmıştı.

ABD Hazine Bakanlığının, anlaşmaya destek için petrol devi Chevron’a Venezuela petrollerinin çıkarılması konusunda sınırlı şekilde izin verdiği duyurulmuştu.