Venezuela ile Kolombiya arasında diplomatik ilişkiler yeniden kuruldu

Venezuela ile Kolombiya arasında diplomatik ilişkiler üç yıl önce kesilmişti. İki ülkenin büyükelçilerinin görev yerlerine ulaşmasıyla ilişkiler yeniden kuruldu.

Venezuela ile Kolombiya arasında üç yıl önce Kolombiya’nın Venezuela’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine karşı darbe girişiminde bulunan ABD destekli muhalif lider Juan Guaido’yu desteklemesi nedeniyle diplomatik ilişkiler kesilmişti.

İki taraf arasında ilişkiler, iki ülkenin büyükelçilerinin görev yerlerine ulaşmasıyla yeniden tesis edildi.

Eski Dışişleri Bakanı ve Venezuela’nın Bogota Büyükelçisi Felix Plasencia Bogota’ya, Kolombiya’nın Karakas Büyükelçisi Armando Benedetti de Venezuela’nın başkenti Karakas’a gitti.

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Venezuela ile ilişkiler hiç kesilmemeliydi, biz kardeşiz ve hayali bir çizgi bizi ayıramaz. Cumhurbaşkanı Duque ile olduğu gibi bir kamu politikasının bizi ayırması söz konusu bile olamaz. Venezuela ile ilişkileri yeniden kuracağız” dedi.

Benedetti, iki ülke arasındaki ticaretten 8 milyon Kolombiyalının geçindiğini belirtirken, Kolombiya hükümetinin vergi muafiyetiyle bölgenin gelişimine katkı sağlayacak yatırımlar yapabileceğini ifade etti.

Venezuela Dışişleri Bakanı Carlos Faria da Benedetti’nin, Venezuela Dışişleri Bakanı Yardımcısı Rander Pena tarafından karşılandığı fotoğrafları paylaştı.

Faria, “Bunun, halklarımız arasındaki kardeşlik ve iş birliği bağlarını derinleştirmek ve bu şekilde geleceğe birlikte ilerlemek için yeni bir başlangıç olacağına dair kendinden emin ve umut dolu ülkemizdeki Kolombiya Büyükelçisi Armando Benedetti’yi coşkuyla karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.