Venezuela gerçek bağımsızlığına doğru gidiyor

2017 Yılında kripto para birimi Petro’yu tanıtan Venezuela hükümeti, geçen sürenin ardından milyarlarca dolar değerinde Petro dağıtsa da yerel para birimi Bolivarı destekleyeceği düşünülürken şuan ki durum pek öyle olmadı ve ABD hükümeti Petro para biriminin arkasındaki isme milyon dolarlık ödül koydu. Detaylar haberimizde…

Venezuela, yakın zamanda imzalanan yeni bir vergi anlaşmasının ardından Petro üzerinden vergi ve harç toplamaya başlayabileceği aynı zamanda ülkedeki, Bitcoin P2P işlem hacmi tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı ülke basınında yer aldı. 

110

Venezuela’nın Bolivar yerel para biriminden yana olan Belediye Başkanları Konseyi ülke çapındaki 305 belediyede yeni bir vergi anlaşması imzaladı. Ulusal Vergi Uyumlaştırma Anlaşması olarak adlandırılan anlaşma, ülkenin kripto para birimi olan Petro’yu kullanarak vergileri ve yaptırımları artırmasına izin vereceği tartışmaları devam etmekte. 

210

PETRO VENEZUELA’YI ÇIKMAZA MI SÜRÜKLÜYOR?

Yakın tarihli yerel rapora göre, 305 belediye başkanının ve belediye temsilcisinin ezici bir çoğunluğu, yeni kripto vergi toplama mekanizmasına oy verdi ve 30 belediye başkanı fiyat bazlı vergi tahsilatını seçti. Kampanya, şirketlerin devlet tarafından verilen kripto para birimini kullanarak vergilerini ödemelerine olanak tanıyan yeni bir bilgi alışverişi ve izleme sisteminin uygulanmasına da liderlik eden Venezuela Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez tarafından yürütülüyor.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Delcy Rodriguez’i çifte vergilendirmeyi önlemek için tüm vergilerin uyumunun sağlanmış olduğunu garanti altına almak üzere atadı. Yeni yasa tasarısı, Petro’yu vergi toplamak için yasal bir araç olarak onaylasa da yabancı para birimlerinde vergi tahsilatını yasakladığı da gündemde.

410