Nicolas Maduro: "Aşırı sağcı ve ırkçı çevrelerin faaliyetlerini şiddetle kınıyorum"

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Avrupalı liderlerin ve bazı medya kuruluşlarının İsveç ve Danimarka'daki Kuran yakma olaylarına yanıt vermemesini kınadı.

Al Mayadeen kanalında yayınlanan "With Maduro and More" programında konuşan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Avrupa'da "kutsal kitapların yakılmasına" göz yumanların sessizlikleri nedeniyle dolaylı olarak müdahil olduklarını belirtti.

Maduro, "Kur'an-ı Kerim'in yakıldığını gördüklerinde dünyanın dört bir yanındaki Müslüman halkların hoşnutsuzluğunu kalbimin derinliklerinde hissediyorum" dedi.

Medyayı da konuya yer vermemekle eleştiren Maduro; Müslümanlara yönelik nefret suçlarını ve Avrupa'da Kuran yakan "aşırı sağcı ve ırkçı çevrelerin" faaliyetlerini şiddetle kınadığını sözlerine ekledi.

Maduro, "Kendime bir Hristiyan olarak soruyorum, biz Hristiyanlar başka bir ülkede İncil'i yaksalar ne hissederdik? Birisi bunu yaparsa büyük bir üzüntü duyarız ve bu büyük bir hakaret olur" açıklamalarında bulundu.

Son aylarda Danimarka ve İsveç'te birkaç Kuran yakma gösterisi gerçekleşti.

Çoğu Müslüman ülke gösterileri kınadı ve bazıları İsveç ve Danimarka büyükelçilerini protesto mektupları yayınlamaya davet etti.

Bu haftanın başlarında da, İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billstrom, Müslüman ülkelerle ilişkilere özel dikkat gösterme sözü verdi.

Danimarka polisi, son Kuran yakma gösterilerinin ardından güvenlik nedenleriyle ülke sınırlarındaki denetimleri geçici olarak artırdı.