Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Arjantin'in seçim sonuçları hakkında konuştu

Arjantin Devlet Başkanlığı seçimlerini kazanan aşırı sağcı Javier Milei'nin hükümetin başına geçmesi, Venezuela Devlet Başkanı Nicalos Maduro tarafından eleştirildi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, aşırı sağcı Javier Milei'nin Arjantin'de devlet başkanlığı seçimlerini kazanması ile ilgili, "Neonazi aşırı sağ kazandı" açıklamalarında bulundu.

Maduro, basına yaptığı açıklamada, "Arjantin'de Neonazi aşırı sağ kazandı. Arjantinlilere şunu söylüyoruz: Siz seçtiniz ama biz sessiz kalmayacağız, çünkü aşırı sağcı bir kişinin iktidara gelmesi çok büyük bir tehdittir. Kuzey Amerika emperyalizmin önünde diz çökmüş" ifadelerini kullandı.

Venezuela lideri Maduro, 1970'lerde Arjantin, Şili ve Uruguay'da kurulan diktatörlükleri hatırlatarak Latin Amerika'da ultra-neoliberal projelerin devam ettiğini aktardı.

Arjantin halkının kararlarına saygı duyduklarını hatırlatan Maduro, "Latin Amerika'yı yeniden sömürgeleştirmek için aşırılıkçı modelleri empoze ediyorlar ve aşırı sağcı yönetimleri destekliyorlar. Arjantinlilerin bunu göz önünde bulundurmalarını istiyoruz. Venezuela'da bunu yapmak istediler ancak başarılı olamadılar ve olamayacaklar" şeklinde konuştu.