Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin kimdir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla kabinede revizyona gidildi. Resmi Gazeteden yer alan bilgilere göre; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına Vedat Bilgin getirildi. Atama kararının ardından, yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in kim olduğu araştırılmaya başlandı. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına atanan Vedat Bilgin kimdir? İşte yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in iş ve eğitim hayatı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla kabinede revizyona gidildi. Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine Vedat Bilgin’in getirildiği kamuoyuna duyuruldu.

Atama kararının ardından, yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Vedat Bilgin’in kim olduğu araştırılmaya başlandı.

VEDAT BİLGİN KİMDİR?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak atanan Vedat Bilgin, 22 Eylül 1954'te Bayburt'ta dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimlerini memleketinde tamamlayan Vedat Bilgin, Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesinden mezun oldu.

Ardından İstanbul Üniversitesi’nde "Şehirleşme ve Sanayileşme İlişkileri" konusunda yüksek lisans yapan Bilgin, "Türkiye'de Sanayileşme Politikaları ve Demokratikleşme Süreci" adlı çalışmasıyla da İktisat Sosyolojisi alanında doktorasını tamamladı.

Bilgin, York Üniversitesinde de misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Çalışma hayatını çeşitli üniversitelerde geçiren Bilgin, ileri düzeyde İngilizce bilgisine sahip. Ayrıca çok sayıda yayımlanmış araştırma kitabı, makale ve çalışmaları da bulunmakta.

Bilgin, son olarak Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı ve Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekilliği görevini yürütüyordu.