Vazgeçilmez lider Putin 2036 yılına kadar iktidarda kalabilecek mi?

Rus lider Vladimir Putin'in 2036 yılına kadar iktidarda kalmasının önünü açan anayasa değişiklikleriyle ilgili referandum bugün başladı. Yedi gün sürecek olan oylamanın sonucu ne olacak? Rusya'nın vazgeçilmez lideri, 16 yıl daha iktidarda kalabilecek mi?

Fethiye Mutaf Narin/INTELL4

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 2036 yılına kadar iktidarda kalmasının önünü açan anayasa değişiklikleriyle ilgili referandumda oy verme süreci bugün başladı. Oylamalar yedi gün sürecek ve yasa değişikliğinin kabul edilmesi halinde, mevcut görev süresi 2024'te bitecek olan 67 yaşındaki lider, altışar yıllık dönemlerle iki kez daha aday olabilme hakkına sahip olacak.

Rus lider böylece adaylığını koyup, seçimleri yeniden kazanması halinde 16 yıl daha iktidarda kalabilecek.

PUTİN ADAY OLACAK MI?

Putin her ne kadar 2024 yılından sonra devlet başkanlığına aday olup olmayacağı ile ilgili sorulara net yanıt vermiyor olsa da, kapıyı açık bırakıyor. Zaten Putin’in geride bıraktığımız Ocak ayında anayasayı değiştirmek için referanduma gidilmesini önermesinin nedeni de iktidarda kalmak istemesi olarak yorumlanıyor.

ANAYASADA HANGİ DEĞİŞİKLİKLER YAPILACAK?

Ayrıca anayasada yaklaşık 200’e yakın yeni değişiklik yapılması planlanıyor. Yapılan değişikliklerle, Putin'in bu güne dek art arda görev yaptığı dönem sayısı sıfırlanıyor. Böylece Rus liderin 2036'ya kadar iktidarda kalmasının önündeki yasal engel ortadan kaldırılıyor.

Diğer değişiklikler içerisinde parlamentonun görev yetkileri de artırılıyor. Bununla birlikte başbakanı atama görevi parlamentoya devredilirken, yargıdaki atamalar konusunda ise devlet başkanının yetkileri artırılıyor. Devlet başkanının yerel yönetimler ve belediyeler üzerindeki yetkilerinin kapsamı genişletiliyor.

Tüm bunların yanı sıra yeni düzenlemelerle birlikte, ülkedeki eşcinsel evlilikler de anayasaya aykırı hale getiriliyor. Paketin içinde asgari ücretin geçim standardının altına düşmesinin önüne geçilecek düzenlemelerde var. Analistler, Rusya anayasasında yapılması öngörülen bu değişiklikleri, Rutin’in Putin'in geleneksel ve milliyetçi ideolojisinin anayasaya yansıtılması olarak yorumluyor.

PUTİN VAGEÇİLMEZ LİDER Mİ?

Putin’in siyasi kariyeri, o dönem Rusya'nın devlet başkanlığı koltuğunda oturan Boris Yeltsin’in, eski bir ajan olan Putin’i Başbakan olarak atamasıyla başladı. Ardından Yeltsin’in 31 Aralık 1999'da ani bir kararla istifasını açıklamasının ardından, devlet başkanlığına Putin vekalet etmeye başladı ve Mart 2000'deki seçimleri kazanarak, resmen devlet başkanı oldu.

Putin dönemi, Rusya'nın uluslararası alanda etkin bir ülke olmasına neden oldu. Ülkedeki lider boşluğunu dolduran Putin, iktidarı elinde tuttuğu dönem boyunca Rusya'nın genişleme politikasına katkı sundu.

Geride bıraktığımız 2018 yılında yapılan son seçimlerde de Putin yüzde 76 oy ile bir kez daha iktidarda kalmayı başarmıştı. Putin’in aldığı oy göz önünde bulundurulduğunda, yeni anayasa değişikliğinin kabul edilme ihtimali bir hayli yüksek görünüyor.

Analistlere göre, Putin’den çok hoşlanmayan vatandaşlar bile onu Batı'ya karşı çıkabilen güçlü bir lider olarak görüyor ve başka bir alternatif olmadığını düşünüyor. Bu kapsamda bir değerlendirme yapmak gerekirse, şimdilik Putin’in Rusya'daki durumu sarsılmaz görünüyor.