Libya’daki Vatiyye üssüne saldırı düzenlendi

Türkiye’nin son dönemlerde yerleşmeyi planladığı Vatiyye Hava Üssü’ne geçtiğimiz günlerde saldırı düzenlendi. Saldırılar Mısır sınırındaki üsten kalkan uçakların hangi ülkeye ait olduğu bilinmezken, yapılan açıklamalar BAE’yi işaret ediyor.

Geçtiğimiz cumartesi gecesi Mısır’ın Libya sınırına yaklaşık 100 km uzaklıktaki Sidi el-Barani’den havalandığı sanılan Fransız yapımı Mirage-2000 tipi savaş uçakları, Mısır’ın 1300 km batısındaki Vatiyye’ye saldırdı. Trablus’tan 180 kilometre uzakta olan hava üssüne saldırılar gündemdeki yerini korurken, saldırıya ilişkin bir biri ardına açıklamalar geliyor. İlk izlenimlere göre saldırılar BAE tarafından organize edildi.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne ait Vatiyye Hava Üssü'ne yönelik hava saldırısı sonucu bazı sistemlerde hasar meydana gelirken, Milli Savunma Bakanlığı yetkilisi, "Saldırı darbeci Hafter'in ve dış güçlerin istikrarsızlık ortamını devam ettirme iradesini göstermektedir. Bu müdahaleler devam ettikçe, darbeci Hafter'e destek açıkça sürdükçe istikrarsızlık ve çatışma ortamı beslenecektir. Barış ve istikrarın temini için bölgedeki faaliyetler devam etmektedir." dedi.

VATİYYE ÜSSÜNE SALDIRIYI BAE ÜSTLENDİ

Trablus’un 180 kilometre güneybatısındaki Vatiyye Üssü’ne yönelik saldırılar gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. 4 gün önce Mısır’ın Libya sınırına yaklaşık 100 km uzaklıktaki Sidi el-Barani’den havalandığı sanılan Fransız yapımı Mirage-2000 tipi savaş uçakları, Mısır’ın 1300 km batısındaki üsse saldırdı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir süredir elektronik harp cihazıyla hava savunma sistemi konuşlandırdığı ve yakında hem F-16’lar hem de SİHA’lar için üs yapmayı planladığı Vatiyye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tertibindeki tacizle yara aldı.

BAE saldırısından sonra çekilen uydu görüntülerine göre üs çevresindeki en az 3 noktada hasar oluştuğu tespit edildi. Harekat mesafesi, Mirage uçaklarının gidiş ve dönüşü düşünüldüğünde 2 bin 600 kilometreyi bulduğu için, gece yarısı yapılan saldırı esnasında bir adet tanker uçağının da tacizcilere havada yakıt desteği sağladığı düşünülüyor. Düşman uçaklarının kime ait olduğu henüz netleşmedi ancak darbeci Hafter’in baş destekçisi BAE, Vatiyye’ye yönelik bombardımanı üstlendi.

ARAP HALKININ ONURUNA TÜRKİYE’YE DERS VERDİK

BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed’in danışmanı Abdulhalık el-Abdullah, kendisine ait sosyal medya hesabından küstah açıklamalarda bulundu. El-Abdullah sosyal medya hesabından “BAE olarak Libya’da el-Vatiyye üssünü bombalayarak tüm Arap halkının onuru adına Türkiye’ye hak ettiği dersi verdik” ifadelerini kullandı. Abdullah, sosyal medyadan yayınladığı mesajı kısa süre sonra sildi.

Mısır’da darbeci Sisi’ye bağlı orduyu Türkiye ile savaşması için piyon olarak kullanmak isteyen ABD-İsrail destekli Abu Dabi yönetimi, Vatiyye eylemiyle cephedeki gerilimi üst düzeye çıkardı. Sirte ile Cufra’ya yönelik operasyon hazırlıklarını tamamlayan Libya ordusu ve TSK’nın BAE’ye ne şiddette cevap vereceği merak ediliyor. Libya’nın Tunus sınırına yakın Vatiyye’yi saldırı öncesi son ziyaret eden kişi Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dı. Mısır topraklarından kalkış yapan uçakların Vatiyye’ye uzak bir mesafeden seyir füzesi ateşleyerek gerçekleştirdiği iddia edilen eylem, ‘doğrudan Türkiye’ye saldırı’ olarak görülüyor.

“BİZE İTİCİ GÜÇ OLUR”

UMH’ye bağlı güçlerin Libya’da ilerleyişi bölgedeki aktörleri her geçen gün tedirgin ediyor. Dolayısıyla Hafter’i destekleyen aktörlerin güç kullanımı artıyor. Libya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada başkent Trablus’un batısındaki Vatiyye Üssü’ne düzenlenen hava saldırısında kullanılan uçakların ‘ileri teknoloji’ olduğu ve yabancı güçler tarafından temin edilmedi sürece darbeci Halife Hafter’in bunlara sahip olamayacağı belirtildi. Savunma Bakanı Yardımcısı Selahaddin Nemruş, Libya el-Ahrar televizyonunda katıldığı bir programda, “Vatiyye üssünün bombalanmasında kullanılan uçaklar ileri teknoloji uçaklardı ve Hafter’in, yabancı bir güç temin etmediği sürece bu uçaklara sahip olması söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

Öte yandan yardımcı Nemruş, söz konusu saldırının Sirte ve Cufra kentlerinin kurtarılması yönünde kendilerine itici bir güç olduğunu ve daha fazla şevklendiklerini belirtti. Ayrıca Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Libya ziyaretinin, Türk hükümetinin Libya’daki meşru yönetime verdiği desteğin devam ettiğini gösteren açık bir mesaj olduğunu dile getirdi. Nemruş, “Türkiye, Libya hükümetinin ülke topraklarının tamamında kontrolü sağlaması gerektiği konusunda bizimle hemfikir. Hafter milislerinin Terhune’de işlediği ihlaller ve Trablus’un güneyine tuzaklanan mayınlar da Türkiye’nin verdiği desteğin artmasını sağladı” diye konuştu.

BAYRAKTAR SİHA’LAR İŞ BAŞINDA

Vatiyye Üssü’ne yönelik gerçekleşen ‘meydan okuma’ niteliğindeki saldırıların ardından karşı hamlenin ilk işaretleri gelmeye başladı. Libya ordusuna ait Bayraktar SİHA’lar, Sirte güneyindeki Cufra’nın Sukna bölgesinde Rus yapımı bir Pantsir hava savunma sistemini imha etti. Operasyonda Rus paralı askerlerden en 3’ü öldü, 7’si ise yaralandı. Cephedeki son gelişmeyi Ulusal Mutabakat Hükümeti kaynakları da doğruladı. Operasyondan bir saat önce el-Cezire haber portalı, söz konusu bölgede Rus askerlerinin kontrol noktaları kurmaya başladıklarını duyurmuştu. Pantsir imhasına yönelik hava harekâtının bu eylemden hemen sonra gerçekleşmesi dikkat çekti