ABD ilk kez 'vatansızlığı' tanımlayacak

Dünya genelinde 1o milyon kişinin vatansız olduğu tahmin ediliyor. 'Nansen' pasaportu ya da Göç İdareleri'nin verdiği özel kimlik belgesi ile yaşamlarını sürdüren vatansız kişiler; eğitim, istihdam, hareket özgürlüğü ve sağlık hizmetleri gibi temel haklara ulaşmakta zorluk yaşıyorlar.

Hükümetlerin belirlediği 'vatandaş olma koşulları'nın dışında kalan ve 'vatansız' olarak adlandırılan kişiler, hukuki olarak; "hiçbir devlet tarafından hukukun işleyişi çerçevesinde vatandaş olarak sayılmayan" şeklinde tanımlanıyor. 

Dünya genelindeki vatansızlara ilişkin ülkelerin yasaları kapsamında çeşitli uygulamalar olduğu biliniyor. Fakat vatansızların statüsüne ilişkin ABD'den kritik bir adım geldi. US Homeland Security tarafından yapılan açıklamada, ABD'nin ilk kez 'vatansızlığı' tanımlamayı ve ülkedeki vatansız insanlar için koruma tedbirlerini artırmayı taahüt ettiğini duyurdu. 

Bakanlık, alınacak karar ile ABD'de vatansız kişilerin yasal göçmenlik statüsüne ve haklarına erişmelerinde kolaylık sağlayacağını vurguladı. 

ABD yasal göçmenlik sisteminin yönetiminden sorumlu DHS tarafından karara ilişkin açıklamada, ülkedeki vatansız kişilere ilişkin mevcut verilerin de artılacağını belirtti. 

New York Göç Araştırmaları Merkezi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ABD'de potansiyel olarak 218 bin kişi vatansızlık riski altında. Bu kişiler ülkenin 50 eyaletinde ikamet ediyor.

Vatansızların eyaletlere dağılımı ise şöyle; California 20 bin 600, New York 18 bin 500, Teksas 15 bin 200. 2020 yılında yayınlanan araştırmada vatansız kişilerin ABD'ye mülteci, geçici vize ve düzensiz göçmen olarak gelmiş olabileceği belirtildi. 

Göç Araştırmaları Merkezi'nin yönetici direktörü ve söz konusu raporun baş yazarı Donald Kerwin, ABD'nin 1954 ve 1961 yıllarında imzalanan 'Birleşmiş Milletler Vatansızlık Sözleşmeleri'ne de taraf olması gerektiğinin altını çizdi. 

CNN'de aktarılan bilgiye göre, dünyanın her yerinde vatansızlık riski altında olan nüfusla mevcut. Örneğin; Suriye, Irak, İran ve Lübnan'daki bazı Kürtler vatansız olabilir. Aynı zamanda Suriyeli mültecilerin çocukları da vatansızlık riski altında olabilir.