Rusya ile Çin arasında önemli görüşme: Wang ile Lavrov bir araya geldi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Çin’in en kıdemli diplomatı Vang, Moskova’da bir görüşme gerçekleştirdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Çin’in en kıdemli diplomatı olan Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Dış İlişkiler Komisyonu Direktörü Vang Yi ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Lavrov, başkent Moskova’da gerçekleştirilen görüşmenin başında yaptığı konuşmada, Rusya ile Çin arasındaki ilişkilerin istikrarlı ve dinamik bir şekilde geliştiğini söyledi.

Lavrov, bu ilişkilerin dünya sahnesindeki “yüksek türbülansa” rağmen geliştiğine dikkat çekerken, “Uluslararası hukuka saygı ve Birleşmiş Milletler’in (BM) merkezi rolü temelinde, dayanışma ve birbirimizin çıkarlarını savunmak için hareket etmeye hazır olduğumuzu gösteriyoruz” dedi.

Lavrov, Vang’ı ÇKP Merkezi Dış İlişkiler Komisyonu Direktörlüğüne atanmasından dolayı tebrik etti.

Rusya Dışişleri Bakanı, “Yeni görevinizdeki çalışmalarınızın Rusya-Çin stratejik etkileşim ve çok yönlü ortaklık ilişkilerinin devamlılığını daha da güçlendireceğine eminim” ifadelerini kullandı.

Vang ise karşılıklı çıkarları ilgilendiren konularda görüş alışverişinde bulunmaya hazır olduğunu söyleyerek, “Yeni anlaşmalara varmayı bekliyorum” dedi.

Vang, bağımsız bir dış politikayı kararlılıkla sürdüreceklerini belirtirken, karşılıklı yarar ve kazanma ruhuyla açıklık stratejilerini daha fazla uygulayacaklarını ifade etti.

Çinli yetkili, “Pekin’in modernleşmesi yoluyla yalnızca Rusya ile değil, dünyanın tüm ülkeleriyle iş birliğinin geliştirilmesi için yeni ufuklar açacağız, tüm ortaklarla etkileşimin özünü zenginleştireceğiz” dedi.