Van - İran sınırındaki Özalp ilçesinde 5,4'lük deprem

Van'ın İran ile sınır ilçesi olan Özalp, öğle saatlerinde 5,4 şiddetinde depremle sarsıldı. 2019 yılının son günlerinden bu yana hem İran hem de Türkiye'de meydana gelen depremler bu bölgede toplanırken, ilçede yaşayanlar bir kez daha korku ve panik yaşadı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı’nın (AFAD) verilerine göre, saat 13.03’te merkez üssü Van’ın Özalp ilçesi olan bir deprem kaydedildi. 

Derinliği 6,96 kilometre olan deprem Hakkari ve Bitlis’te de hissedilirken, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin merkez üssünü Saray ilçesi olarak duyurdu ve büyüklüğünün 5.2 olduğunu kaydetti. Kandilli daha sonra verilerini revize ederek büyüklüğü 5.4 olarak yeniden duyurdu.

Van Valisi Emin Bilmez yaptığı açıklamada, "Özalp merkez ve köylerinde yaptığımız taramalarda bir köyümüzde bir evin kısmen yıkıldığını, bunun dışında herhangi bir can ve kal kaybı olmadığını ama hasar gören evlerin bazı köyler olduğunun ilk bilgilerini aldık. Ekiplerimiz sahaya doğru hareket ettiler. Hasar tespit çalışmalarına başlandı" dedi.