Batı'nın yaptırım listesindeki Alekperov istifa etti

Rusya'nın en byük ikinci petrol şirketi olarak bilinen Lukoil'in CEO'su Vagit Alekperov istifa etti. Alekperov, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından yayınlanan yaptırım listesinde ismi bulunuyordu.

Rusya'nın en zengin iş insanlarından biri olan ve aynı zamanda Lukoil'in de CEO'su olarak görev yapan Vagit Alekperov'un istifa ettiği duyuruldu. 

Rusya'nın iki aydır devam eden Ukrayna işgalinin ardından başta İngiltere olmak üzere Batılı devletlerin yaptırım listesinde yer alan Alekperov'un istifa nedeni açıklanmazken Lukoil konuya ilişkin kısa açıklamasında, "Alekperov'un şirkete yönetici ve başkan olarak istifa etme kararı hakkında bilgi verdi" denildi. 

İngiltere'nin yaptırım listelerini açıklamasından yedi hafta sonra gelen istifaya ilişkin Reuters'ta yer verilen haberde, Alekperov'un şirketin faaliyetlerini korumak için yaptırım uygulandıktan sonra ayrılmaya karar verdiği iddia edildi. 

CNN Business'tan Mark Thompson ve Chris Liakos'un haberine göre, Lukoil'in yönetim kurulu mart ayı başında hissedarlara, personele ve müşterilere yaptığı açıklamada, "Silahlı çatışmanın en kısa sürede sona erdirilmesi çağrısında bulunduğunu" açıklamıştı. Lukoil yönetimi açıklamasında, "Bu trajediden etkilenen tüm mağdurlar için samimi üzüntülerimizi ifade ediyoruz. Kalıcı bir ateşkes ile birlikte sorunların müzakereler ve diplomasi yoluyla çözülmesini güçlü bir şekilde destekliyoruz" ifadelerini kullanmıştı. 

Vagit Alekperov, Lukoil şirketinde yüzde 3,1'den fazlasına sahip, ayrıca aile tröstleri ve oy hakkı olmayan yatırım fonları aracılığı ile yüzde 5,4'lük payın da sahibi. Vagit Alekperov hâkim hissedar olmamasına rağmen mal varlığının yaklaşık 16 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.