İlk Türk astronot uzay yolunda: Gezeravcı, 9 Ocak’ta ilk görevine gidecek

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) görev yapacak ilk Türk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, 9 Ocak 2024’te uzaya gidecek. Gezeravcı, İspanyol, İtalyan ve İsveçli astronotlarla birlikte görev yapacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) görev yapacak ilk Türk uzay yolcusu Alper Gezeravcı’nın 9 Ocak 2024’te uzaya görevinin başlayacağını bildirdi. Gezeravcı, İspanyol, İtalyan ve İsveçli astronotlarla birlikte görev alacak.

Alper Gezeravcı’nın misyonda kullanılacak arma ve yolculuk tarihi, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın sosyal medyada yaptığı paylaşımla duyuruldu.

Sekiz köşeli Selçuklu yıldızının bulunduğu armada; ay-yıldızlı Türk bayrağı, 16 Türk devletini temsil eden yıldızlar, Cumhuriyet'in 100. yılına ithafen 100 sayısı ve dünya üzerinde turkuaz renkli Türkiye haritası yer alıyor.

TÜRK ASTRONOTUN İLK UZAY GÖREVİ NE?

Türkiye’nin insanlı ilk uzay misyonu kapsamında Alper Gezeravcı, Ocak ayındaki fırlatmanın ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün kalacak, 13 farklı bilimsel deney için çalışmalar yapacak.

Bakan Kacır, biyoloji, tıp, malzeme bilimi ve genetik gibi alanlarda gerçekleşecek deneylerden birinin Muş Bilim ve Sanat Merkezi'ndeki öğrenciler tarafından hazırlandığını bildirmişti.

İLK UZAY YOLCUSU GEZERAVCI

Millî Uzay Programı kapsamında Türkiye’nin uzaya gidecek ilk uzay yolcuları arasında asil olarak seçilen Alper Gezeravcı, 2 Aralık 1979’da Mersin’de doğdu. Hava Harp Okulu Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu.

Daha sonra ABD Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsünde harekât araştırması alanında yüksek lisans yaptı. Ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığında F-16 pilotu ve standardize filo akademik kol komutanı olarak görev yaptı.

Türkiye’nin İnsanlı İlk Uzay Misyonu kapsamında Alper Gezeravcı, ocak ayındaki fırlatmanın ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün kalacak, 13 farklı bilimsel deney çalışması gerçekleştirecek.