Uzay ülkesi: Asgardia

Bilim-kurgu filmlerine konu olabilecek tarzda bir proje olan Asgardia, bir uzay ulusu olma yolunda. Yıllarca kitaplardan okuduğumuz, filmlerini izlediğimiz bu Bilim-kurgu gerçek olabilir mi? Peki vatandaşları dünya üzerinde yaşarken gerçekten uzayda bir ülke kurabilmek mümkün mü? Yoksa bu bir grup çılgın insanın dikkat çekmek üzere internet üzerinden başlattığı bir proje mi?

Asgardia, bir uzay ajansının parçası olmayan bağımsız bir devlet projesidir. Asgardia’nın kurucusu Azeri asıllı ve Bakü doğumlu Rus iş adamı Igor Raufovich Ashurbeyli’dir. Bağımsız bir ulus olması planlanan Asgardia, Antik İskandinav mitolojisinde, gökyüzündeki tanrıların ülkesi olan bir şehrin adıdır. Asgardia projesi kendine isim verirken bir yandan felsefesinide belirlemiş, insanlığın en eski hikayelerinde bile yer alan o göklere ulaşma arzusunu isimleştirmiş. Aslında Asgardia toprakları, dünyanın etrafında dönen 2,8 kilogram ağırlığında küçük bir uydudan ibaret ama küçük olduğuna bakıp da küçümsememek gerek Neil Armstrong’un aydaki ayak izi de küçüktü.  Dünya’yı uzay tehditlerinden koruma amacı güden Asgardia aynı zamanda dünya yörüngesinde yaşanabilir platformlar yaratmaya çalışıyor. Bir uzay ülkesi olmak konusunda çalışmalara başlayan Asgardia tarafında uzaya yerleştirilen ilk uydunun adı Asgardia-1’dir. Asgardia-1, 2017’nin Kasım ayında Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’deki Wallops uçuş tesisinden başlatıldı ve 2017’nin Aralık ayında uzaya yerleştirildi. Dünya’dan yaklaşık 400 kilometre mesafedeki dünya yörüngesinde olan Asgardia-1’in bir yıldan fazla aktif kalacağı dönen rivayetler arasında.

Asgardia nasıl bir uzay ülkesi?

Asgardia dinsiz bir toplum olmakla birlikte toplumsal cinsiyete dayanan önyargıları içermeyen bir toplumdur. Asgardia’nın her üyesi, yeryüzü Vatandaşlığı ülkelerinin mevzuatında olduğu sürece, dünya üzerinde istediği din ile yaşamakta özgürdür. Asgardia’da kimsenin doğduğu ülke önemli değildir, tüm insanlık eşittir. Dünyadaki her insanın çıkarlarını eşit olarak korunacaktır.  Uzay’da dünyadaki hukuk sisteminden farklı bir sistem işleyecektir, uzay kanunun ve yasaların olması önemlidir. Asgardia yönetimi, yasama, yürütme ve yargı şubelerine ayrılmasıyla uygulanacakve ulusun Başkanı tüm hükümetin başı olacaktır. Şu anki Ulusun Başkanı Dr. Igor Aşurbeyli, önümüzdeki beş yıl boyunca görev yapacak, bu tarihten sonra yeni bir Millet Başkanı seçilecek. Projenin bilimsel amacı, barış, erişim ve koruma olarak ifade edilir. Asgardia, Birleşmiş Milletler’e üye bir ülke statüsüne geçmek istiyor ve bunun için gerekli 4 şarttan üçünü sağlamış durumda. Üstelik küçükte olsa bir toprak parçasına sahip. Aralarında Türklerin de olduğu 150 üyeli parlementosunu da kurdu, geriye Birleşmiş Milletler üyesi ülkeler tarafından tanınmak kaldı. 

Asgardia’ya vatandaş olmak çok kolay, Facebook’a üye olur gibi web sitesini açıyorsunuz ve başvuru bölümünden işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Çalışma dilinin İngilizce olacağı bilinen Asgardia’da vatandaşları tarafından  en çok seçilen 12 dil de resmi olarak kullanacak. Öte yandan Asgardia her başvuruyu kabul etmiyor ve hatta vatandaşlık için başvuranları bir zeka testinden geçireceği konuşuluyor. Resmi dillerin eşitliğini garanti eden Asgardia, vatandaşları için  tüm resmi belgeleri seçilen 12 dilde yayınlayacak. Asgardia Anayasası’nı kabul eden 18 yaşından büyük herkesin vatandaşlık başvurusunda bulunabildiği Asgardia’da 18 yaşından küçük olan çocuklar ebeveynlerinin isteği üzerine vatandaş olabilir. Hatta web sitesindeki harita sayesinde dünyanın neresinde, hangi ülkesi ve şehrinde ne kadar Asgaria vatandaşı olduğunu görebilirsiniz. Haritayı incelediğiniz zaman Türkiye Asgardia’ya en çok başvuru yapan ülke konumunda olduğunu göreceksiniz.  En çok Asgardia’lı da İstanbul’da yaşıyor yani bir uzay vatandaşı olma konusunda oldukça hevesli olduğumuzu söyleyebiliriz. 

Uzayda yaşamak mümkün mü?

Uzay çağının başlangıcı olan 1950’li yıllardan bugüne insanoğlu uzaya 200’ü aşkın robot mekik yolladı. Bugünkü teknoloji ile yakın yıldızlara yolculuk hala çok uzun zaman alıyor. İyi planlanmış uzay araçları ile bu tür yolculuklar yeni nesillerle devam ettirilebilir fakat yıldızlararası yolculuğu gerçekleştirebilecek teknolojiyi geliştirmek için oldukça zamana ihtiyaç var.  Gezegenler görsel ışık yaymayan, bulunduğu sistemin merkezindeki yıldızdan aldıkları ışığı yansıtan cisimler olarak biliniyor. Uzayda yaşamın olup olmayacağı ise yüzyıllardır astronom ve diğer bilimcilerin kafa yorduğu konulardan biri olmaya devam ediyor.

Celestia Nedir?

Öte yandan kendisini tarihin ilk uzak ülkesi olarak tanıtan Asgardia’nın bu bilgisi doğru değil çünkü Asgardia’dan önce ‘Celestia’ vardı. Amerikalı James Thomas Manga tarafından 1949'da uzay'ın dünyadaki politik hegomonyasından kurtulması düşüncesiyle kurulmuştu Celestia. Bu ülkeninde bir bayrağı, 19 bin’den fazla vatandaşı ve bastırdığı bir parası vardı, 1 Celeston 2.20 gram ağırlığında bir altın değerindeydi. Üstelik Celestia 1958 yılında New York’daki Birleşmiş Milletler binasının önünde bayrağını dalgalandırmayı başarmıştı. Bu bağlamda Asgardia ile ilgili kafaları karıştıran en önmeli nokta, kendi resmi sitesinde kendisini bir uzay kırallığı olarak konumlandırması. Asgardia’yı bir krallık mı yoksa ülke mi kabul edersiniz orası size kalmış ama 2.8 kilogramlık toprak parçasıyla Asgardia şimdilik yalnızca bir topluluk oluşturma projesi gibi gözüküyor.