Uzay kuvvetleri kuruluyor !

Dünyada birçok ülkenin ve ülkemizin de uzay ajansı kurumu bulunmaktadır. Fakat bazı güçlü ülkeler uzay gücüne güç katmak için uzay kuvvetleri çalışmaları yapmaktadır. ABD uzay kuvvetlerini kurarken diğer ülkeler uzay çalışmaları konusunda hangi projeler üzerinde çalışmakta sizler için ele aldık…

ABD UZAY KUVVETLERİ KURULUYOR 

ABD Başkanı Donald Trump, “2020 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasasını” imzaladı. İmzalanan yasa ile birlikte, ABD Ordusunun altıncı kolu olarak ABD Uzay Kuvvetleri Komutanlığı’nın kurulması da onaylandı. Konuyla ilgili olarak Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı Pentagon’dan yapılan açıklamada, “Milletimizin silahlı kuvvetleri için yeni bir çağın başlangıcındayız. ABD Uzay Kuvvetleri’nin kurulması, milletimizin tarihi bir olay ve stratejik bir zorunluluktur. Uzay; yaşam tarzımız, ekonomimiz ve ulusal güvenliğimiz için o kadar önemli hale geldi ki, onu düşmanca eylemlerden korumak için ulus olarak hazırlanmalıyız” ifadelerine yer verildi.


111

ABD Genelkurmay Başkanı Mark A. Milley, “Uzay, milletimizin ekonomik çıkarları, ulusal güvenliği ve yaşam biçimi için kritik öneme sahiptir. Askeri operasyonlarda, uzay sadece diğer alanlarda muharebe operasyonlarını desteklediğimiz bir yer değil, kendi başına bir savaş alanı. Düşmanlarımız bizi tehdit etmek için yetenekler geliştiriyor ve kullanıyorlar. Bu yüzden artık kabul edemeyiz. ABD Uzay Kuvvetleri, milletimizin bugün ve gelecekteki uzaydaki ulusal çıkarlarımızı savunmak için atacağı gerekli ve önemli adımdır.” dedi. 

211

ÇİN ABD’NİN UZAY KUVVETLERİNDEN TEDİRGİN ! 

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin kurduğu Uzay Kuvvetleri Komutanlığıyla uzayı yeni savaş alanına çevirdiğini ve bu durumdan "derin endişe duyduklarını" açıkladı. Bakanlık sözcüsü Gıng ABD söz konusu eylemleriyle, uzayın barışçıl kullanımı konusunda uluslararası oydaşmayı ihlal ediyor, küresel stratejik denge ve istikrara zarar veriyor, uzayın barış ve güvenliğine doğrudan tehdit oluşturuyor. Çin bundan derin endişe duyuyor ve kararlılıkla karşı çıkıyor." dedi. 

Sözcü Gıng, ABD’nin uzayı ısrarla silahlandırmaya çalıştığının altını çizerek, "Çin uzayın barışçıl şekilde kullanmasını savunuyor, uzayın silahlandırılmasına ve silahlanma yarışına kararlılıkla karşı çıkıyor. Uluslararası toplumun, özellikle ilgili büyük ülkelerin sorumlu davranmasını, uzayın yeni savaş meydanı haline gelmesini engellemesini, uzayın barış ve huzurunun korunması için ortaklaşa çaba harcamasını umuyoruz." ifadelerini kullandı. "Yasanın kabul edilmesinden hoşnutsuzluk duyuyoruz.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

411