Uzay çöplerine çözüm bulundu

İnsanoğlu Dünya dışı ve gezegenler arası çalışmalarını sürdürdüğünden beri gezegenimiz Dünya’nın etrafını da bir çöp tabakası haline getirdi. Yeryüzünden sonra Uzayın da bu denli kirletilmesi, özellikle Uzay araştırmalarında bazı sorunlara yol açabilir. Bu yüzden ilk kez bu atıkların temizlenmesine yönelik bir adım atıldı.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA)  uzaya dört kollu bir çöp toplayıcı robot gönderiyor. ESA, projesiyle bu konuda önemli bir adım atacak ve bu görev, yörüngedeki uzay çöplerini toplamaya yönelik ilk görev olacak. 

19

2025 yılında uzaya gönderilecek olan ClearSpace-1 robotunun dahil olduğu projenin 120 milyon euro maliyetinde olmasına karşın görevde sadece bir parça çöp toplanacak. Avrupa Uzay Ajansı, bu projenin daha geniş kapsamlı uzay temizleme projelerine de zemin hazırlayacağını düşünmekte.


29

Avrupa Uzay Ajansının genel müdürü Jan Wörner “Gemi enkazları hâla denizin yüzeyinde yüzüyor olsaydı deniz seyahatlerinin ne kadar tehlikeli olabileceğini hayal edin yörüngenin şu anki durumunun bu şekilde devam etmesine izin verilemez" şeklinde bir açıklama yaptı. 

Geçtiğimiz 60 yıl boyunca, gezegenimiz Dünya'nın etrafında binlerce ton atık birikti. Eski roket parçaları, yaklaşık 3.500 kullanım dışı uydu ve büyük atıklardan kopmuş yaklaşık 750 bin küçük parça da bu atıklara dâhil. Bu atık parçaların geneli, saatte 20 bin kilometre hızla Dünya etrafında dolaşmakta. Binlerce uydunun yörüngeye yollanmış olmasından dolayı bunların uydularla çarpışma ihtimalleri de yüksek. Uzayda 10 milyondan fazla parça çöpün olduğu da tahmin edilmekte. 

49