Koronavirüs Bilim Kurulu okullar için toplanıyor! 27 Mart'tan sonra okullar açılacak mı? EBA - TV'den eğitim devam edecek mi?

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Türkiye'de tespit edilmesinin ardından 16 Mart'ta okullar tedbir amaçlı kapatılmış, milyonlarca öğrenci 23 Mart'ta TRT - EBA TV üzerinden uzaktan eğitim derslerine başlamıştı. Bugün yapılacak Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından okulların tatil süresi ile ilgili yeni kararlar alınması bekleniyor. Okul tatili uzayacak mı? 27 Mart'tan sonra okullar açılacak mı? EBA TV'de uzaktan eğitim devam edecek mi? MEB Ziya Selçuk ne zaman açıklama yapacak?

Sağlık Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımıyla bugün toplanıyor. Toplantının ana gündemini okul tatillerinin uzatılması oluştururken, toplantının ardından iki bakanın ortak basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

Saat 13.30’da başlayacak olan kritik toplantı, milyonlarca öğrenci ve öğretmen tarafından da merakla beklenecek. Toplantının ardından saat 19.00’da her iki bakan ortak basın toplantısında, alınan kararları açıklayacak.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, okulların ne zaman açılacağı sorusuna; “Hastalıkla ilgili ne zaman pik yapacağı vs. bizim konuşmamız doğru değil, bu bir bilim alanı. Bilim Kurulu ile istişare halindeyiz, bir toplantımız olacak. Toplantı sonucunda bir değerlendirme yapılır. Önemli olan veriye dayalı yapılması. Somut verilere göre bir karar vereceğiz” yanıtını vermişti.

Ertelenen sınavlara ilişkin, “Benim alanım rehberlik. Bir çocuğun sınava hazırlanırken takvime göre kendini nasıl hazırlıyor, stresi nasıl, bunların hepsini biliyorum. O yüzden prensip olarak bizim hedefimiz sınavı ertelememek tabi koşullar uygun olursa... Zaruri bir durum olursa ertelenebilir. Biz bu tedbirleri aldık” yanıtını veren Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullarda üç aşamalı devreye konulan çalışmalarla birlikte öğrenci, öğretmen ve velilerin bu süreci paniğe kapılmadan sağlıklı bir şekilde geçirebilmesi için 444 0 632 numaralı MEBİM çağrı merkezi üzerinden de 7 gün 24 saat destek ve yönlendirme hizmeti sunulduğunu vurgulamıştı.

16 Mart’ta başlayan tatilin ardından 23 Mart’ta TRT – EBA TV üzerinden uzaktan eğitim başlatılmış, 27 Mart’a kadar devam edeceği belirtilmişti.