Uykuya dair bilimsel gerçekler

Bedensel ve zihinsel aktivitelerimizi sağlıklı sürdürebilmek için olmazsa olmazımız olan uykuya dair bilimsel ve ilginç bilgileri sizler için derledik…

SAĞLIK İÇİN İDEAL UYKU SÜRESİ 8 SAAT 

Genellikle vücut sıhhatimiz için 8 saat uyku ideal uykudur diye duyarız. İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi ve ABD Ulusal Uyku Vakfı bu sürenin bilimsel bir veri olduğunu Dünya çapında farklı grup insanlar üzerinde yapılan araştırmalar üzerinden doğruluyor.

115

Dublin Trinity College Üniversitesi'nde deneysel beyin araştırmaları profesörü Shane O'Mara az uykunun kötü sağlığa işaret ettiğini söylemenin zor olduğunu ancak bunların birbirini beslediğini söyledi. Örneğin zinde olmayan insanlar spor yapmıyor ve böylece kötü uyuyorlar. Daha sonra ise yorgun oldukları için spor yapmıyorlar. Ergenlik öncesinde çocukların gecede en az 11 saat, yeni doğmuş bebeklerin ise 18 saat uyuması gerekiyor. Ergenlik çağındaki çocuklar ise gecede 10 saat uyuması gerektiğini uyku uzmanları ve doktorlar bilimsel veriler eşliğinde ifade ediyorlar.

215

AZ YA DA ÇOK UYKU BEYİNSEL HASARA YOL AÇABİLİR 

Yapılan araştırmalara göre 7 saatten daha az uyuyan insanların grip soğuk algınlığı vb hastalıklara yakalanması 7 saatten fazla uyuyanlara göre daha yüksek ihtimal olduğunu ortaya koydu. Yeterince uyumayan insanların vücutlarında yüksek düzeyde açlık duygusuyla bağlantılı grelin hormonu salgılanıyor. Bu da obezite riskine neden olabiliyor. Uykusuzluğun beyin fonksiyonları hatta demansa yol açan sorunlarla bağlantılı olduğu düşünülüyor. Çok uyku uyumanın az uyulan uykuda olduğu kadar zararı bilinmese de yaşlılarda zihinsel fonksiyonun yavaşlığı tetiklediğini yapılan araştırmalar ve gözlemler gösteriyor.

UYKUSUZ KALMANIN FİZİKSEL VE ZİHİNSEL YAN ETKİLERİ HASTALIKLARI TETİKLEYEBİLİR 

Bir insanın uykusuz kalma rekoru 18 ay 21 saat ve 40 saniyedir. Bu rekor, bir sallanan sandalye yarışmasında kırıldı. Yarışmaya katılan ve uzun süre uykusuz kalanların çoğu halüsinasyon, paranoya, görme bozukluğu, konuşma zorluğu ile hafıza kaybı ve konsantrasyon güçlüğü yaşadığı görüldü.  

415