Ürdün'de Covid-19 nedeniyle binlerce çocuk evlendirildi

BM'nin yayınladığı çarpıcı raporun ardından korkulan oldu. Dünya genelinde Covid-19'un sosyo-ekonomik yansımaları, çocukların mağduriyetlerini bir kez daha gözler önüne serdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Nüfus Fonu (UNFPA), ''2020 Dünya Nüfusunun Durumu Raporu'nda, '18 yaş altı 33 bin kız çocuğu yaşlı adamlarla evlenmeye zorlanacak' maddesi kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı.

Ürküten maddenin ilk yansıması Ürdün'de görüldü. İnsan hakları grupları, Ürdün'de koronavirüs (Covid-19) nedeniyle yoksul ailelerin çocuklarını evlendirdiğini ortaya koydu.

Açıklanan son verilere göre, reşit olmayan evliliklerin sayısı 2020 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 12 artış gösterdi. Şeriat mahkemelerinin 2020 yılında 18 yaş altındaki 8 bine yakın  evliliğe izin verdi. 

Ayrıca mahkemelerde izin verilen evliliklerin yalnızca 194'ü 18 yaş altındaki erkekler tarafından yapıldı. 

Ürdün parlamentosunun araştırma merkezinin direktörü Abu Azzam, "Tek bir vaka bile olsa, bu rakam hala yüksek" diyerek, artışı Ürdün yasalarına ve Şeriat hakimlerinin lobisinin ergenlerin evliliğini tamamen yasaklama çabalarını engellemesine bağladı. Azzam, 18 yaşın altındaki kız ve erkek çocukların evliliklerinin onaylanmasının temel insan haklarının bir “ihlali” olduğunu savundu.