Darbe iddiaları Ürdün’ü karıştırdı: 10 gözaltı

Ürdün’de Kral 2. Abdullah’ın kardeşi Prens Hamza bin Hüseyin’in darbe planı içerisinde olduğu iddia edildi. Birçok ülkeden Kral Abdullah’a destek açıklaması gelirken veliaht Prensler de gözaltına alındı. Ürdün’de neler yaşandı?

Washington Post gazetesinde yayınlanan bir habere göre, Ürdün Kralı 2. Abdullah’ın kardeşi Hamza bin Hüseyin ve beraberindeki 20 kişinin gözaltına alındığı öne sürüldü. Bu kişilerin ülke istikrarı için tehdit oluşturmaları, gözaltına alınmalarının gerekçesi olarak gösterildi.

Söz konusu haberde, gözaltına alınan kişilerin arasında güvenlik teşkilatından isimlerin de yer aldığı öne sürüldü. Prens Hamza’nın, başkent Amman’daki Sarayında tutulduğu iddia edildi.

Ürdün resmi ajansı Petra’da yer alan haberde, gözaltına alınma ve ev hapsi ile ilgili iddialar yalanlandı. Prens'in, darbe girişimi suçlaması sebebiyle Amman’daki Sarayında tutulduğu ifade edildi.

Daha önce 1999-2004 yılları arasında Veliaht Prenslik yapan Hamza Bin Hüseyin, Kral 2. Abdullah’ın büyük oğlu El-Hüseyin bin Abdullah’ın bu makama geçmesi ile Prensliği bırakmıştı.

GENELKURMAY BAŞKANI’NDAN KONU HAKKINDA AÇIKLAMALAR

Ürdün Genelkurmay Başkanı Yusuf el Huneyti, konu hakkında Petra Haber Ajansı’na önemli açıklamalarda bulundu. Huneyti, Hamza bin Hüseyin’in gözaltına alınması ve gözetim altında tutulması iddialarını yalanladı. Ayrıca Prens’in, ülkenin güvenliği ve istikrarını tehdit eden bazı faaliyetlerini sonlandırması gerektiğini ifade etti. Huneyti, güvenlik teşkilatı tarafından yürütülen soruşturmalar kapsamında birkaç kişinin tutuklandığını kaydetti.

Huneyti, “Soruşturmalar devam ediyor. Sonuçları şeffaf bir şekilde açıklanacak. Kimse hukukun üstünde değil. Ürdün’ün güvenliği ve istikrarı her şeyden önce gelir” şeklinde açıklamalarda bulundu.

KRAL ABDULLAH’A DESTEK MESAJLARI

Ürdün’de yaşanan gelişmelerin ardından Kral II. Abdullah’a birçok ülkeden destek mesajları geldi. Konu hakkında açıklama yapan Suudi Arabistan Kraliyet Divanı, “Suudi Arabistan’ın Kral II. Abdullah ile Prens Hüseyin bin Abdullah’ın, ülkenin güvenlik ve istikrarını korumak ve bu yöndeki her türlü sabotaj girişimini bertaraf etmek için aldığı tüm kararları destekliyoruz ve kardeş ülke Ürdün’ün yanında yer alacağız” ifadelerine yer verdi.

Ürdün’ün güvenliğinin Suudi Arabistan için çok önemli olduğu belirtilen açıklamada, ülkenin güvenliğini korumak için alınan her kararda Ürdün’e destek verileceği ifade edildi. İki ülke arasında kardeşlik ve inanç bağına vurgu yapılan açıklamada, Ürdün ile Suudi Arabistan’ın güvenliğinin ayrılamaz bir bütün olduğu ifade edildi.

Lübnan’da hükümeti kurmak ile görevlendirilen Saad Hariri, “Ürdün’ün güvenliği, Arap dünyasının güvenliği ve emniyetidir” ifadeleri ile Kral Abdullah’a olan desteğini iletti.

 ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price tarafından yapılan yazılı açıklamada,  "Ürdün’deki gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve Ürdünlü yetkililer ile temasta bulunuyoruz. Kral Abdullah ABD’nin kilit bir ortağıdır ve ona desteğimiz tamdır” denildi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Orta Doğu’da barışın kilit ülkesi Ürdün’ün istikrar ve huzurunu Türkiye’nin istikrar ve huzurundan ayrı görmüyoruz. Ürdün’de ülkenin istikrarına tehdit oluşturduğu gerekçesi ile bazı isimlerin gözaltına alınmasıyla baş gösteren olayları endişeyle izliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

PRENS HAMZA KRAL ABDULLAH’I SUÇLADI

Kral Abdullah’ın kardeşi Prens Hamza bin Hüseyin BBC’ye bir video gönderdi. Genelkurmay Başkanı tarafından ev hapsinde tutulduğunu belirten Prens Hamza, herhangi bir yanlışının olmadığını dile getirerek kendini savundu. Bir komplo planı içerisinde olmadığını belirten Prens Hamza, iktidarı beceriksizlik, yolsuzluk ve tacizle suçlayarak kardeşini eleştirdi.

ÜRDÜN HÜKÜMETİ: “PRENS HAMZA YABANCI AJANLARLA İLETİŞİM HALİNDEYDİ”

Ürdün hükümeti son günlerde ülkede yaşanan gelişmeler hakkında detaylı bir açıklama yaptı. Hükümet tarafından yapılan açıklamada, Ürdün istihbarat servisleri tarafından komplo öncesi bazı iletişimlerin tespit edildiği aktarıldı. Olay ile ilgili 14 kişinin ise ev hapsine konulduğu ifade edildi.

Açıklamada, “Bir süredir gözetim altında bulunan eski Veliaht Prens Hamza, yabancı ülkelerle Ürdün’ü istikrarsızlaştırma konusunda temas içinde bulunuyordu” ifadelerine yer verildi. Ayrıca “Prens Hamza’nın yabancı ajanlarla ulusal güvenliğe zarar vermeye yönelik adımların zamanlaması konusunda iletişimde bulunduğu saptanmıştır” cümleleri kullanıldı.

Başbakan Yardımcılığı ve aynı zamanda Dışişleri Bakanlığı görevinde bulunan Ayman Safadi, “Soruşturmalarda Ürdün’ün istikrarını bozmak için doğru zamanlama konusunda, yabancı taraflarla yapılan müdahaleler ve iletişimler gözlendi” şeklinde konuştu.

Açıklamalarının devamında Safadi, “Buna Prens Hamza’nın eşiyle temasa geçen yabancı bir istihbarat teşkilatı aracılığıyla çiftin Ürdün’den ayrılması için bir uçak organize edilmesi de dahildi” ifadelerini kullandı.

Safadi, “İlk soruşturmalar kapsamında, yapılan faaliyetlerin ve hareketlerin ülkenin güvenliği ve istikrarı açısından tehlikeli bir boyuta geldiği belirlendi, ancak majesteleri, meselenin istismar edilmesinin önüne geçmek için Prens Hamza ile konuşmanın en iyisi olduğuna karar verdi" şeklinde konuştu.

Öte yandan Kraliyet ailesinin krizi çözmek için çabalarını sürdürdüğünü belirten Safadi, Prens Hamza’nın işbirliğine yanaşmadığını ve bu durumun aile gelenek ve değerlerinden bir kopuş olduğunu ifade etti.