Ürdün'deki darbe girişiminde İsrail izi

İsrail basınında yer alan bir haberde, eski Mossad ajanının Ürdün’deki darbe girişimine karıştığı iddia edildi. Eski ajanının, Prens Hamza’nın eşiyle iletişime geçtiği ve Prens ve ailesini Ürdün’den kaçırmayı teklif ettiği öğrenildi.

İsrail gazetesi Jerusalem Post, kardeş yayın olarak adlandırdıkları Ürdün Maariv'in aktardığı bir haberi paylaştı. Haberde yer alan bilgilere göre, eski Mossad ajanı Roi Shpushnik'in Ürdün'deki darbe girişimine karıştığı iddia edildi. Öte yandan Shpushnik’in Prens Hamza’nın eşini aradığı ve ülkeden kaçmaları için bir uçak göndermeyi teklif ettiği belirtildi. 

Roi Shpushnik, hakkında çıkan iddialarla ilgili Time of Israel ve İsrail haber sitesi Walla’ya açıklama yaptı. Prens Hamza ve eşine yardım teklifi sunduğunu kabul eden Shpushnik, bunu Prensle olan dostluğu nedeniyle yaptığını söyledi. Eski Mossad ajanı olduğu iddialarını reddeden Shpushnik, “İsrail istihbaratında hiç çalışmadım. Sadece Avrupa’da yaşayan İsrailli bir vatandaşım. Prens Hamza’yla da yakın arkadaş olduğum için bana Ürdün’de olanları anlatınca eşi ve çocuklarıyla evimde kalmasını teklif ettim” dedi.

BAKANIN AÇIKLAMASI DOĞRULANDI

Pazar günü erken saatlerde açıklama yapan Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen el Safedi, Prens Hamza’nın bazı dış güçlerle birlik olduğunu ve ülkenin güvelik ve istikrarını tehlikeye atacak girişimlerde bulunduğunu söylemişti. Soruşturmayla ilgili bilgi veren Bakan, Prens Hamza’nın eşiyle irtibata geçen yabancı bir istihbarat ajanının, çiftin Ürdün’den ayrılmasını organize ettiğini de ifade etmişti. Roi Shpushnik'e yönelik iddialar, Bakan Safedi'nin açıklamalarını da doğruladı.

ROİ SHPUSHNİK KİMDİR?

Prens Hamza’yı Ürdün’den kaçırmayı teklif eden Roi Shpushnik’in, İsrail eski Başbakanı Ehud Olmert’in danışmanlığını yaptığı ortaya çıktı. Ardından eski ABD Deniz Subayı Eric Prince’in sahibi olduğu özel bir güvenlik şirketi olan Blackwater’da çalışmaya başlayan Shpushnik,  buradan da ayrıldıktan sonra RS LogisticalCompany adıyla kendi şirketini kurdu.

Eric Prince’in şirketi olan Blackwater, Ürdün’de Iraklı askerlere eğitim verirken, Roi Shpushnik de bu bölgeye lojistik destek sağladı. Bu sırada eski Veliaht Prens Hamza ile tanıştı. Öte yandan, Eric Prince’in BAE’nin de facto lideri Muhammed bin Zayed ile de yakın dost olduğu biliniyor.