Hangi üniversitelerde aşı zorunluluğu var?

Salgına çare olabilecek aşılama çalışmaları tüm hızıyla sürerken, üniversitelerin koronavirüs aşısı olmayan öğrencileri yeni akademik yılda kampüse almayacağına yönelik bazı iddialar gündemde. Peki, bu iddialar gerçeği yansıtıyor mu? 13 Eylül’de yüz yüze eğitime başlanması planlanan üniversitelerde aşı zorunlu mu? Aşı olmayan üniversite öğrencileri kampüse giremeyecek mi? İşte detaylar...

Koronavirüs (Covid-19) pandemisine çare olabilecek aşılama çalışmaları tüm hızıyla sürerken, bazı alanlarda aşı zorunluluğunun gelebileceği gündemde.

Geçtiğimiz günlerde salgına karşı bir an önce toplumsal bağışıklığı sağlamak için maç, konser, sinema gibi etkinliklere aşı şartı getirileceğine yönelik iddialar vardı. Hükümet, aşı yaptıranlara ‘’pozitif ayrımcılık ‘’ yapmayı planlarken üniversitelerden de benzer adımlar gelmeye başladı. 

HANGİ ÜNİVERSİTELERDE AŞI ZORUNLU? 

Kadir Has Üniversitesi’nin yeni öğretim yılında kampüse girişler için aşı şartı getirdiğine yönelik mailleri sosyal medyaya düştü. Üniversitesinin öğrencilere attığı ileri sürülen maillerde, “Girişimlerimizde QR kodu okuma sistemi yerleştireceğiz ve iki doz aşısını olmayan hiç kimsenin kampüsümüze girmesine izin vermeyeceğiz" ifadelerinin yer aldığı kaydedildi.

Söz konusu iddialar sosyal medya üzerinden yayılsa da üniversite konu hakkında henüz resmi bir açıklama yayımlamadı.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE AŞI ZORUNLU MU?

Kadir Has Üniversitesi’nin yüz yüze eğitim için aşı şartı getirmesinin ardından Marmara Üniversitesi de öğrencilerine aşı tavsiyesinde bulundu. 

75 bin öğrencisi bulunan Marmara Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, “Salgın karşısında yürütülen aşılama mücadelesinde ülkemiz dünyada öncü ülkeler arasında yer almaktadır. Bu kapsamda 2021-2022 eğitim-öğretim yılı güz döneminde yüz yüze eğitime geçilebilmesi için aşılama çalışmalarının önemi ortadadır. Marmara Üniversitesi olarak öğrencilerimizin yüz yüze eğitime katılabilmeleri için aşı olmalarını beklediğimizi kamuoyuyla, saygılarımızla paylaşırız" denildi.

AŞI OLMAYAN ÖĞRENCİLER ÜNİVERSİTEYE GİREMEYECEK Mİ?

Ancak karar hukukçulara göre tartışmalı. Deutsche Welle’ye (DW) konuşan MEF Üniversitesi Anayasa Hukuku Profesörü Süheyl Batum, böyle bir uygulamanın hayata geçmesi için yasa gerektiğini belirtiyor. 

Umumi Hıfzısıhha Kanununda, İller İdaresi Kanununda ya da Yükseköğretim Kurulu Kanununda "aşı olmayanı okula almama" gibi bir düzenlemenin yer almadığını ifade eden Batum, bu nedenle kararın hukuki olmadığını savundu. Batum, Umumi Hıfzısıhha Kanunu'ndaki "devletin salgın hastalık görüldüğü takdirde tedbir alabileceğine" ilişkin maddeyi ise "Orada tedbirler diyor, evet. Eee, biz bu tedbirleri genişlettik kıyas yoluyla… Ceza hukukunda da insan hakları hukukunda da kıyas olmaz. Açık düzenleme şarttır" şeklinde yorumladı.  Ayrıca Batum üniversitelerin bu karardan vazgeçeceğini savundu. 

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Tuğrul Erbaydar aşı yaptırmayan öğrencileri kampüse almamanın sıkıntılar doğurabileceği görüşünde.