Unicef, Bitcoin ve Ethereum ile bağış kabul ediyor

Unicef Bitcoin ve Ethereum kripto para birimleri ile bağış kabul etmeye başladı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF)’de artık kripto para şeklinde yapılan bağışları kabul edecek. UNICEF'e şimdi Bitcoin ve Ethereum bağışı yapılabiliyor. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) son zamanlarda çok tartışılan kripto para birimlerine karşı olumlu yaklaşıyor. Yapılan açıklamalara göre, UNICEF'e bundan böyle Bitcoin ve Ethereum kripto para birimleriyle bağış yapılabilecek ve yapılan para transferinde küçük kesintiler hem bağış yapanların hem de UNICEF’in yararına olacağı düşünülmekte.

UNICEF kripto para birimlerine sıcak bakıyor 

Kripto para birimlerine karşı olumlu bir tutumla yaklaşan ilk Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşu olan UNICEF, bu kararı ile birlikte yurtdışından gönderilen para transferlerinden yapılan kesintilerin de kısmen önüne geçmiş olacak. Ayrıca bağışçıların, gönderdikleri kripto paranın hangi girişimlere ne şekilde harcandığını da görebilecekleri belirtiliyor.

UNICEF Genel Müdürü Henrietta Fore ise konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı: "Bu, UNICEF için yeni ve heyecan verici bir girişim. Dijital ekonomiler ve para birimleri, gelecek nesillerin hayatlarını şekillendirme potansiyeline sahipse, sundukları fırsatları araştırmamız önemlidir. Bu yüzden Kripto Para Fonumuzun oluşturulması insani ve kalkınma çalışmalarında önemli ve memnuniyet verici bir adımdır." 

İlk Bağış Ethereum Foundation’dan geldi 

UNICEF tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamada, bunun bir Birleşmiş Milletler kurumu için ilk olduğunun altı çizildi ve Kripto Para Fonu’nun bağışları böyle almanın yanı sıra, yardımları da kripto para üzerinden yapacağı belirtildi. Fona yapılan ilk bağışın direkt olarak Ethereum Foundation tarafından yapıldığını da belirten UNICEF yetkilileri, bunun birçok bağışın ilki olduğunu açıkladı.

Ethereum Foundation yöneticisi Aya Miyaguchi konu hakkında yaptığı basın açıklamasında, 100 ETH bağışlandığını ve bunun anlık fiyata göre 18.000 dolar ettiğini, yeni ortaklık aracılığıyla bunu anında UNICEF’e gönderdiklerini ifade etti.

”Bu, UNICEF için yeni ve heyecan veren bir girişim.Eğer dijital ekonomiler ve para birimleri gelecek nesillerin hayatlarını değiştirme potansiyeli taşıyorsa, sundukları fırsatları keşfetmemiz oldukça önemli olabilir.”

Miyaguchi açıklamasının devamında UNICEF ile beraber kripto para fonunun birçok insanın temel ihtiyaçlarını, haklarını ve kaynaklarını geliştirmek için kullanıldığından emin olacaklarını dile getirdi.