Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Grossi, Ukrayna ve Rusya'ya çağrı yaptı

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Grossi, Zaporijiya Nükleer Santrali’ne yapılan saldırılar hakkında konuştu. Grossi, Zaporijiya Nükleer Santrali çevresinde güvenli bölge oluşturulması için Rusya ve Ukrayna'ya çağrı yaptı.

Rafael Grossi, Ukrayna’da yer alan Zaporijiya Nükleer Santrali’nde patlamaların yaşandığını ve muhtemel bir nükleer kazayı önlemek için acil önlemlere ihtiyaç duyulduğunu belirtti. 

Tesiste bulunan ekipten bilgi aldığını bildiren UAEA Başkanı Grossi; bazı binalarda, sistemlerde ve ekipmanlarda hasar oluştuğunu fakat şu ana kadar yapılan incelemelerde nükleer bir risk bulunmadığını söyledi. 

Grossi, "Dün ve bu sabah ekibimizden gelen haberler son derece rahatsız edici. Nükleer santral sahasında kesinlikle kabul edilemez patlamalar meydana geldi. Bunun arkasında kim varsa hemen durmalı. Daha önce de defalarca söylediğim gibi ateşle oynuyorsunuz” dedi. 

Zaporijiya Nükleer Santrali çevresinde güvenli bölge oluşturulması için anlaşmaya varılması gerektiğini bir kez daha tekrarlayan Grossi, hem Ukrayna hem de Rusya tarafına çağrıda bulundu. 

Grossi, anlaşma sağlanana dek pes etmeyeceğini de vurgulayarak saldırıların devam ettiği şu günlerde uzlaşmaya çok daha fazla ihtiyaç olduğunu söyledi.