Ülkelerin ne kadar nükleer silahı var? 

Nükleer silahlar uluslararası ilişkilerde hep tartışma konusu olmuştur. Soğuk savaştan Sovyet Rusya’nın dağılmasından sonra nükleer silah sayıları azaltma yoluna giden ülkeler 2019 başı itibariyle tekrardan orta-usun menzilli nükleer silah üretmeye başlamıştır. Nükleer silah üretimine yönelik yarışı başlatan adım ise ABD Başkanı Donald Trump’un Orta Menzilli Nükleer Silah Antlaşmasından (INF) çıkmasıyla gerçekleşmişti.    

Ülkelerin ne kadar nükleer silahı var? 

Dünya üzerinde nükleer silahlar ilk defa ABD tarafından kullanıldı. Dünya savaş tarihinde tek örneği teşkil eden bu kullanım 2. Dünya Savaşı sırasında Japonya’ya karşı kullanılmıştır. Savaşı bitiren hamlede bu olmuştur. Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki şehirlerine atılan bombalar 120 kişinin ölümüne sebep olmuştur.  
 
Nükleer silahlar, nükleer enerjinin kullanılmasıyla geliştirilmiş silahlardır yani nükleer fizyon ile nükleer reaksiyonun bir araya getirilmesiyle çok kuvvetli bir yok etme gücü oluşur. Bu gücün de silahlarda kullanılmasıyla nükleer silah kavramı ortaya çıkar. Bu silahların kullanım amacı normal silahlardan çok daha fazla zarar vermektir. Bu silahlardan sadece biri bile bir şehri, ülkeyi, canlı cansız her varlığı yok edebilir. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Nükleer silahların gücünün farkına varan ülkeler son hızla nükleer silah üretmeye başladır. Bugün üretilen nükleer füzelerin yok etme potansiyelleri, ABD’nin Japonya’ya karşı kullanmış olduğu nükleer füzelerden binlerce kat daha güçlü.  
 
Dünya üzerinde ne kadar nükleer silahın olduğu tam olarak bilinmemektedir. Fakat araştırma kurumları birbirlerine yakın farklı sayılar sunuyor. Bunlar göz önüne alınarak derlendiğinde nükleer silah sayısının 14 bin 465’e kadar çıktığı tahmin ediliyor. Yani dünya üzerinde var olan nükleer silahların tamamı dünyayı yüzlerce ve hatta binlerce kez yok etme kapasitesine sahip. Nükleer silahlar genelde “caydırıcı güç” olarak görülüyor ve elinde bu silahları bulunduran ülkeler askeri güç olarak diğer ülkeler üzerine ciddi baskı kurabiliyor. 
 
Stockholm Uluslararası Barış Enstitüsü (SIPRI) ve Amerikan Bilim insanları Federasyonu'na (FAS) göre 9 ülkede (sırasıyla Rusya, ABD, Fransa, İngiltere, Pakistan, Hindistan, İsrail, Kuzey Kore) nükleer silah bulunuyor.  

 
Rusya 
 
Listenin en başında 6 bin 500 nükleer başlıkla Rusya yer almakta. Rusya’nın nükleer cephaneliğini tek başına kullanmaya karar verme yetkisine sahip olan Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı ile birlikte yaklaşık 11 kg ağırlığında bir "Cheget" (nükleer çanta) taşıyor. Rusya’nın nükleer silah programının ayrıntılarıyla ilgili çok az bilgi var fakat Putin’in beraberinde taşıdığı çantayı hiç ayırmadığı ve nereye giderse beraberinde götürdüğü ‘nükleer çantası’ (nuclear briefcase) adı verilen çantada ise nükleer saldırılara karşı erken uyarı sistemi ve nükleer saldırı emrinin verileceği şifreler yer alıyor. Çanta olası bir nükleer saldırıya karşı çabuk ve etkili bir şekilde cevap verebilmek için geliştirildi. 
 
ABD 
 
İkinci sırada yer alan ABD'nin 6 bin 185 nükleer silahı bulunuyor. Kongre'ye danışmadan nükleer füze fırlatma yetkisi bulunan ABD Başkanı Donald Trump'un “Benim masamda onunkinden (Kim Jong-Un) çok daha büyük ve güçlü bir buton var ve daha iyi çalışıyor.” ifadeleri ABD senatosunda tartışmalara yol açmıştı. Bazı senatörler, askeri yetkililerin 'körü körüne her emri yerine getiremeyeceğini' belirtirken bir başka senatör şöyle konuştu: "Hiç kimse, insanlığın yarattığı en tehlikeli silahı tek başına kullanma gücüne sahip olmamalı." 
 
Fransa 
 
İlk nükleer denemesini 13 Şubat 1960 tarihinde yapan Fransa, hidrojen bombasını da 24 Ağustos 1968’de elde etti. 1968’de ABD’nin yardıma olmadan da ilk hidrojen bombasını üreten Fransa’nın yaklaşık 300 adet nükleer başlığa sahip olduğu düşünülüyor. Fransa’da da ABD ve Rusya’da olduğu gibi nükleer saldırı kararı Fransız Cumhurbaşkanı’nın elinde. Cumhurbaşkanı da nükleer kodların içinde bulunduğu bir çanta taşıyor ve olası ciddi bir tehdit karşısında bu silahları kullanma yetkine sahip. 
 
İngiltere 
 
Birleşik Krallık ilk nükleer denemesini 3 Ekim 1952'de gerçekleştirdi ve 8 Kasım 1957’de ise hidrojen bombası elde etti. Son verilere göre İngiltere’de yaklaşık olarak 200 adet nükleer başlık bulunuyor. İngiltere'nin nükleer cephanesine 'Trident' deniliyor ve füzelerin atılmasına ilişkin karar verme yetkisi ülkenin başbakanına veya onun belirlediği milletvekiline aittir. Yeni bir başbakanın göreve başladığında yazdığı dört "son çare mektubu" Birleşik Krallık'ın nükleer cephaneliğinin bir bölümünü oluşturan Vanguard denizaltılarına veriliyor. Söz konusu denizaltıların ülke ile irtibatlarının kesilmesi ve ülkenin saldırıya uğraması halinde, o mektupta verilen talimatlar takip ediliyor. Mektupların içeriği çok gizli ve her seçimde yok ediliyor. 
 
Çin 
 
Çin'in nükleer lansman protokolü hakkında fazla bilgi bulunmamakta. Çin, 16 Ekim 1964’te ilk füzyon, 17 Haziran 1967’de ise ikinci füzyon denemesini başarıyla gerçekleştirdi. 1964 ile 1996 yılları arasında ise 45 nükleer test yapan ülkenin şu anda yaklaşık olarak 290 adet nükleer başlığa sahip olduğu tahmin edilmekte.  
 
Pakistan 
 
150-160 civarında nükleer silaha sahip olan Pakistan ilk nükleer testini 1998'de gerçekleştirdi. Nükleer silahların kullanımına ilişkin Pakistan’da Nükleer Komuta Makamı bulunuyor. Bu kuruma başkanlık yapan Pakistan başkanı nükleer silahları kullanma yetkisine sahiptir.  
 
Hindistan 
 
İlk nükleer testini 1974’de gerçekleştiren Hindistan’ın bugün itibariyle 130 ila 140 civarında nükleer silah başlığına sahip olduğu varsayılmakta. Diğer ülkelerde olduğu gibi Hindistan’da da nükleer silahların kullanımına ilişkin yetki devlet başkanına aittir. Ayrıca ülkenin başbakanı Pakistan’da olduğu gibi, düşmana karşı bir nükleer saldırı yetkisine sahip tek organ olan Nükleer Komuta Makamının (NCA) "siyasi konseyine" başkanlık ediyor. 
 
İsrail 
 
İsrail’de nükleer başlık sayısının yaklaşık 80-90 adet olduğu düşünülüyor. İsrail'in nükleer politikaları hakkında çok az bilgi mevcut. Ancak çok sayıda uzman ülkenin nükleer cephaneliğinin tek bir kişi tarafından kontrol edilmediğini ve "sıkı bir sivil kontrol sistemine" tabi olduğunu öne sürüyor. Uluslararası toplum, bu ülkenin nükleer silahlara sahip olduğundan şüphe etmiyor. Ancak İsrail, nükleer silahlara sahip olup olmadığı hakkında hiçbir zaman resmî açıklamada bulunmamıştır.  
 
Kuzey Kore 
 
Sık sık yaptığı füze denemeleriyle gündeme gelen Kuzey Kore'nin ise 20 ila 30 nükleer silah başlığına sahip olduğu tahmin ediliyor ve nükleer silahların kullanımına ilişkin yetki devlet başkanının elinde bulunuyor.