Yasaklar diyarı: Ülkelerin koyduğu garip kurallar ve ilginç yasaklar

Her ülkenin kendi kültürü ve tarihini yansıtan yasakları bulunuyor. Ancak bazı ülkeler var ki ilginç yasaklarıyla insanları hayretlere düşürüyor. İşte duyunca çok şaşıracağınız dünyanın çeşitli ülkelerindeki en ilginç yasaklar…

Yasak denildiği zaman akıllara genellikle toplumsal kurallara aykırı olan düzenlemeler geliyor. Ancak dünyanın bazı ülkelerinde toplumsal kurallara aykırı olmamasına rağmen yasaklanmış ilginç kurallar var.

İşte duyunca çok şaşıracağınız dünyanın çeşitli ülkelerindeki en ilginç yasaklar…
130
KİTAP OKUMAK YASAK 

Türkmenistan’da çok sayıda ilginç yasak bulunuyor. Ülkenin ilk Cumhurbaşkanı Saparmurat Niyazov'un, Türkmen halkına zorunlu hale getirdiği yasakların bazıları şöyle:

Kitap okumak yasak! “Sıradan Türkmenler kitap okumaz” diyerek, Aşkabat dışındaki kütüphaneleri kapattı. Ülkede kendi kitabı olan Ruhnama’yı okumayı zorunlu hale getirdi.

230
HİPOKRAT YEMİNİ YASAK

Hastalanmanın yasak olduğu ülkede ‘’hipokrat yemini’’ de yasak. Niyazov, doktorların Hipokrat Yemini’ni bırakarak, topluma manevi yön vermek için kaleme aldığı Ruhnama üzerine yemin etmelerini yasal hale getirdi ve hastalanan 15 bin sağlık çalışanını işten çıkardı.

ALTIN DİŞ YASAK

Tüm bunların yanı sıra ülkede altın diş kullanılmasından tutun da spikerlerin makyaj yapmasına ve genç erkeklerin sakal bırakmasına kadar birçok ilginç yasak var. 

Ocak ayına kendi, nisan ayına ise annesinin ismini veren Niyazov ayrıca bir Türkmen kızıyla evlenmek isteyen yabancılardan 50.000 dolar istenmesine karar verdi.

430