Ülkeler nükleer silahlara ne kadar harcama yapıyor?

Nükleer silahlara yapılan harcama 2021 yılında 82.4 milyar dolara ulaştı.

Nükleer Silahları Kaldırma Girişimi (ICAN) tarafından yayınlanan rapor, nükleer silah sahibi dokuz ülkenin 2021 yılında bu silahlara toplam 82.4 milyar dolar harcama yaptığını ortaya koydu. Bir önceki yıla göre harcamaların yüzde sekiz arttığı tespit edildi.

Nükleer silahlara en fazla harcama ülke olan ABD’yi Çin, Rusya, İngiltere ve Fransa takip ediyor. Ülkelerin 2021 yılında nükleer silahlara yaptıkları harcamaların miktarı ise şu şekilde:

1.     Amerika Birleşik Devletleri 44.2 milyar dolar

2.     Çin 11.7 milyar dolar

3.     Rusya 8.6 milyar dolar

4.     Birleşik Krallık 6.8 milyar dolar

5.     Fransa 5.9 milyar dolar

6.     Hindistan 2,3 milyar dolar

7.     İsrail 1,2 milyar dolar

8.     Pakistan $1.1 milyar

9.     Kuzey Kore 642 milyon dolar

Raporda, “Nükleer silahlı devletler 2021'de yasadışı kitle imha silahlarına yüksek miktarda para harcarken, bu ülkelerin birçoğu küresel bir nükleer silah yasağını destekliyor. Bu savurgan harcama döngüsüne bir son verilmelidir” ifadelerine yer verildi.

Nükleer silah üreticilerinin lobi yapmak için milyonlarca dolar harcadıkları belirtilen raporda, "Ülkelerden şirketlere, lobicilerden düşünce kuruluşlarına kadar birçok alandaki para alışverişi, küresel felakete yol açabilecek nükleer silah cephaneliğinin sürmesine neden oluyor" şeklinde silah endüstrisine vurgu yapıldı.