Ülkeler neden yalnızlık bakanlığı kuruyor?

Küreselleşen dünyada insanların uğraş alanlarının genişlemesine rağmen yalnızlık sorunuyla karşı karşıya kalınabiliyor. Nitekim yalnızlık sorununu çözmek amacıyla bu alanda çalışma yürütecek bakanlıklar kuran ülkelerin sayıları artmaya başladı. Peki ülkeler neden bu tür bakanlıklara ihtiyaç duyuyor?

Birleşik Krallık başkanlık ofisi 2018 yılında ‘yalnızlıktan sorumlu bir bakanlık’ kurmuştu. Başkanlık ofisi ülke genelinde 9 milyon kişinin yalnızlık sorunuyla yüzleştiğini göstererek bu tür bir bakanlığa ihtiyaç duyulduğunu belirtmişti. Birleşik Krallığın ardından Japonya da yalnızlık bakanlığı kurdu. İki ülkenin yalnızlık bakanlığı kurması, ülkelerin neden bu tür düzenlemelere ihtiyaç duyduğu sorusunu yeniden gündeme getirdi.

YALNIZLIĞI ÖNLEMEKTEN SORUMLU BAKANLIK KURULDU

Dokuz milyona yakın kişinin yalnızlıktan mustarip olduğu İngiltere’deki bakanlığın geçmişi, İşçi Partisi'nden kadın vekil Jo Cox'un yürüttüğü çalışmalara uzanıyor. 2016'da uğradığı saldırıda hayatını kaybeden Cox, ülkesindeki yalnızlığı azaltmak için bir girişimde bulunmuştu. Ve ölümünden kısa süre önce bir komisyonun kurulmasına öncülük etmişti.

Çalışmalar Ocak 2018'de bu konuda bir bakanlık kurulması kararını beraberinde getirdi. "Yalnızlıktan Sorumlu Bakanlık" isimli bakanlığın koltuğuna ilk oturan isim Muhafazakar Partili Tracey Crouch oldu. Kararın yayınladığı gün, dönemin Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May’in ofisinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Çok sayıda kişi için yalnızlık, modern yaşamın üzücü bir gerçeği. Yaşlılar, bakıcılar, sevdiklerini kaybetmiş olanlar, konuşacak, tecrübelerini ve düşüncelerini paylaşacak kimsesi olmayanların yalnızlığın üstesinden gelmesi için, toplumumuz, hepimiz için harekete geçilmesi bakımından bu zorlukla mücadele etmek istiyorum. Jo Cox, ülkedeki yalnızlığın ne seviyede olduğunu anlamış ve kendini bu durumdan mustarip olanlara yardım etmeye adamıştı.”

Bakanlığa getirilen Crouch ise "Gönüllüler, kampanya çalışanları, işletmeler ve diğer vekillerin de destekleriyle yalnızlıkla mücadelede önemli bir ilerleme kaydedebileceğimizden eminim. Bu konu Jo'nun tutkuyla ilgilendiği bir meseleydi. Biz de BK'de yalnızlıktan acı çeken milyonlarca kişiye yardım ederek onun anısını şereflendireceğiz" dedi.

2017 rakamlarına göre 67 milyon nüfuzlu Birleşik Krallık’ta 9 milyondan kişinin yalnızlıktan mustarip olduğu görülüyor. Fakat bakanlığın oluşturulmasından iki yıl sonrasına gelindiğinde İngiltere’de yalnızlıkla mücadele hamlesinde gidilecek daha çok yol olduğu görüldü. Market Watch Haziran 2020’de "Yalnızlık bakanı atamanın üzerinden geçen iki yılda Birleşik Krallık'ta halk hâlâ yalnız" başlıklı bir haber yayımladı. Haberde Londra hükümetinin yalnızlıkla mücadele çabalarının başlangıçta ortaya atılan beklentileri karşılamaktan uzak olduğu belirtildi.

JAPONYA’DAKİ GELİŞMELER

Dünya genelinde 115 milyon kişinin enfekte olmasına, 2.5 milyondan fazla kişinin de ölmesine neden olan Covid-19 salgını halk sağlığını psikolojik açıdan etkileyen sorunları beraberinde getirdi. Japonya salgından ötürü evlerine kapanan ve yalnız yaşayan insanların yalnızlığını çözmek için bakanlık kurdu. Öte yandan ulusal düzeyde yaygın bir sorun olan ve salgınla daha da kritik bir hal alan intihar meselesine de el atma kararı aldı.

Geçen gün açıkladığı kararla kabinesine yalnızlık bakanlığını da ekleyen Başbakan Yoşihide Suga, yeni görev için Tetsushi Sakamoto'yu seçti. Alınan karara göre intihar, yoksulluk ve toplumsal münzeviler gibi bir dizi sosyal soruna bağlı izolasyonla birlikte yalnızlık meselesini ele almayı amaçlayan bir görev gücü oluşturulacağı belirtildi.

Nikkei'nin haberine göre Sakamoto'nun kurumlar arası iletişime adanmış bir ekip kuracağı ve en önemli öncelikleri belirlemek için savunma gruplarıyla diğer katılımcılarla bir acil durum forumu düzenleyeceği belirtildi. "Yalnızlıkla sosyal izolasyonu önleyen ve insanlar arasındaki bağları koruyan faaliyetleri teşvik etmeyi umuyorum" diyen Sakamoto'nun diğer kabine sorumlulukları arasında, bölgenin yeniden canlandırılmasının yanı sıra Japonya'nın düşen doğum oranlarını ele almak da yer alıyor.

YALNIZLIK BAKANLIĞI’NA NEDEN İHTİYAÇ DUYULUYOR?

Yalnızlık Bakanlığı’na ya da Mutluluk Bakanlığı kuran ülkeler neden bu tür bakanlıklara ihtiyaç duyuyor? Toplumsal ve ekonomik yönden incelenebilecek olan bu sorunun pek çok farklı varyasyondaki cevabıyla karşılanabilir. Fakat gelişmiş ülkelerde nüfus artış oranlarının düşük olması ve yaşlı nüfusun fazla olması yalnız yaşayan insanların fazla olmasıyla sonuçlanıyor. Dolayısıyla gelişmiş ülkelerde ekonomik refaha karşın yaşlı toplumun fazla olması yalnızlık sorunuyla karşılaşılmasına neden oluyor.

Öte yandan son iki yıldır hayatımıza girmiş ve altüst olan Covid-19 salgını da yalnızlık sorunun en büyük nedenlerinden biri haline gelmiş durumda. Nitekim Japonya’da salgından ötürü insanların evlerine kapanması, yalnızlık çekmelerine ve yaşamlarına son vermelerine neden olmuştur. Dolayısıyla son dönemde sayılarında artış olan bu tür bakanlıkların artmasındaki başlıca iki neden yukarıda belirtilenlerdir.