Ülkeler kitlesel aşılamaya nasıl hazırlanıyor?

Koronavirüs salgını ile mücadeleyi öncelikleri arasına alan Avrupa Komisyonu, Covid-19 hastalığına karşı aşı bulunması durumunda, etkili bir dağıtım ve aşılama için yol haritası hazırladı. Bu yol haritasında hangi detaylar var? Kitlesel aşılama için kolları sıvayan gelişmiş ülkeler hangileri?

Koronavirüs salgını ile mücadeleyi öncelikleri arasına alan Avrupa Komisyonu, Covid-19 hastalığına karşı aşı bulunması durumunda, etkili bir dağıtım ve aşılama için yol haritası hazırladı. Komisyon, 17 Haziran'da AB Aşı Stratejisi doğrultusunda, üye devletler adına, aşı üreticisi şirketlerle ön tedarik anlaşması imzalamıştı.

Bu anlaşma kapsamında Avrupa İlaç Ajansı tarafından güvenlik ve etkinlik bakımından onay verilen aşılar, AB üyesi ülkelere nüfus oranları dikkate alınarak dağıtılacak ve kitlesel aşılama yapılacak.

Avrupa Komisyonu, şu anda 600 milyon doz aşı için bir anlaşma imzaladı ancak yakın gelecekte aşı üreticileriyle yeni anlaşmalar yapılacak. Genel aşı dozu miktarı, dağıtımın ilk aşamalarında sınırlı olacağı için, AB üyesi ülkeler aşılama konusunda bazı gruplara öncelik tanıyacak. AB Aşı Dağıtımı ve Etkili Aşılama Stratejisi çerçevesinde, öncelikli gruplar şöyle sıralandı:

Sağlık çalışanları

60 yaş ve üzerindeki kişiler

Sağlık sorunları nedeniyle özellikle risk altında bulunan kişiler

Temel hizmet sektöründe çalışan işçiler

Sosyal mesafeye uymanın zor olduğu meslek grupları

Dezavantajlı sosyoekonomik gruplar

HANGİ ÜLKELER KİTLESEL AŞILAMA İÇİN KOLLARI SIVADI?

Almanya'da Aralık'ta aşı uygulamasına başlanması planlanıyor. Kitlesel aşılama için de aşının tedarikinden saklanmasına, uygulanmasından yan etkilerinin olası sonuçlarına kadar yoğun bir altyapı hazırlığı yapılıyor.

Kısa süre içinde kitlesel aşılama yapmayı planlayan bir diğer ülke ise İngiltere. Basına sızan bilgilere göre, Birleşik Krallık (BK) Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) Nisan ayının başına kadar İngiltere'deki herkesi aşılamayı planlıyor. İlk aşılamanın ise Ocak’ta yapılacağı gelen bilgiler arasında. Tabi bu plan aralık ayında kullanıma hazır olması gereken 7 milyon dozdan fazla aşının da içinde yer aldığı malzemelerin teminine bağlı.

Plan aynı zamanda, bakım evleri gibi yüzde 100 aşılanma oranı beklenen tesislerin yanı sıra toplumun yüzde 75'inin aşı olacağı varsayımına dayanıyor. Fakat aşı ikmalinde bir gecikme yaşanırsa ne olacağı belirsiz. HSJ'nin haberine göre, dozların büyük kısmının ocak ayının başıyla mart ayının ortası arasında uygulanması planlandığından, küçük bir gecikme "planın bütününü çok fazla etkilemeyebilir."

Rusya'da koronavirüse karşı toplu aşılama ülke genelinde başlıyor. Bu konuda açıklamayı Kremlin yaptı. Sözcü Peskov, toplu aşılamanın yılbaşından önce başlayacağını duyurdu. Peskov'a göre aşılama, aşamalı olarak ve ülkenin coğrafi özellikleri dikkate alınarak planlı olarak gerçekleştirilecek ve aşı tamamen gönüllülük esasına dayanacak.